pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Józefa Władysława Bychowca przekład Sporu fakultetów. Recepcja filozofii Immanuela Kanta w filozofii polskiej w początkach XIX wieku cz. 5

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 106 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788323139621
ISBN: 978-83-2313-962-1
Data: 2018-03-12
Cena wydawcy: 32.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Józef Władysław Bychowiec (1778-1845) jest najważniejszym polskim tłumaczem dzieł filozoficznych Immanuela Kanta pierwszej połowy XIX wieku. W autoryzowanej notatce biograficznej przygotowanej dla Encyklopedii powszechnej Glücksberga (1838) Bychowiec wymienia właśnie przekłady pism Kanta jako swoje pierwsze osiągnięcia naukowe: "Roku 1796 udał się do Niemiec, gdzie zwiedził uniwersytety w Frankfurcie nad Odrą, w Getyndze i w Królewcu za życia Kanta. Tam zgłębiając filozofiją niemiecką, przełożył trzy dzieła Kanta, ogłoszone tamże drukiem w latach 1801 i 1802: Wyobrażenie do historii powszechnej we względzie kosmopolitycznym; Do pokoju wiecznego, tudzież Spór Filozofii z Teologiją, Prawoznawstwem i Medycyną."
W zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Wilnie znajduje się rękopis nieznanego do tej pory fragmentu przekładu Der Streit der Facultäten wykonanego przez Bychowca - części pierwszej "sporu filozoficznego wydziału z teologicznym". Tekst jest uszkodzony, brakuje w nim pierwszych stron, niegdyś zapewne kompletnego przekładu. Rękopis ma bowiem cechy czystopisu, jest niemal pozbawiony poprawek. W niektórych miejscach znajdują się uwagi tłumacza, w innych zaś adnotacje przygotowane dla komentarzy, które Bychowiec zamierzał dodać w ostatecznej redakcji. To nieoczekiwane odkrycie pozwala mieć nadzieję, że wszystkie informacje podane w notatce z Encyklopedii Glücksberga zostaną z czasem potwierdzone i dzięki systematycznym badaniom archiwistycznym.

Książka "Józefa Władysława Bychowca przekład Sporu fakultetów. Recepcja filozofii Immanuela Kanta w filozofii polskiej w początkach XIX wieku cz. 5" - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 106 stron i została wydana w 2018 r.