pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Jeńcy i internowani zmarli w obozie Strzałkowo w latach 1915-1921

Autor książki:

Wiesław Olszewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Rytm
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 288 s.
Wymiar: 210x297 mm
EAN: 9788373995109
ISBN: 978-83-7399-510-9
Data: 2012-05-22
Cena wydawcy: 73.50 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W ostatnich latach w publicystyce rosyjskiej pojawiły się liczne oskarżycielskie teksty oskarżające władze Polski o celową eksterminację jeńców rosyjskich z czasów wojny 1919?1921, inspirowane przez najwyższe władze rosyjskie, szukające ?przeciwwagi? dla ludobójstwa katyńskiego. Teksty te wzbudziły gwałtowne spory - i to o wymiarze międzynarodowym - odnoszące się zarówno do liczby, jak i przyczyn śmierci przetrzymywanych w polskich obozach jeńców wojennych.

Autor postawił sobie za zadanie ustalenie miarodajnych danych dotyczących liczby jeńców (głównie czerwonoarmistów) zmarłych w obozie jenieckim w Strzałkowie i pochowanych na obozowym cmentarzu. Podstawę ku temu stanowią odnalezione w zbiorach archiwalnych dwa, publikowane w książce dokumenty.. Pierwszy z nich to ?Wykaz pochowanych na cmentarzu obozu jeńców w Strzałkowie 1915?1921?, sporządzony zapewne ok. 1923 roku dla potrzeb starostwa we Wrześni, drugi zatytułowany ?Wykaz jeńców zmarłych w obozie Strzałkowo? pochodzi z zasobów Centralnego Archiwum Wojskowego. W świetle tych dokumentów, szczegółowo zbadanych i zanalizowanych przez autora wynika, że na cmentarzu w Strzałkowie pochowano z całą pewnością 5996 jeńców bolszewickich, a wiec liczbę zdecydowanie mniejszą od tej, która pojawiała się w różnych rosyjskich enuncjacjach prasowych w ostatnich latach.

W obszernym wstępie autor omawia historię obozu jenieckiego w Strzałkowie (zorganizowanego w 1915 r. przez Niemców), oraz założonego w jego sąsiedztwie cmentarza (funkcjonującego do 1922 roku). Szczególny akcent kładzie na czas (1919?1921), kiedy podstawową masę osadzonych stanowili początkowo Ukraińcy wzięci do niewoli w toku walk w południowo-wschodniej Rzeczypospolitej, a następnie jeńcy bolszewiccy. Przytacza informacje o technicznej stronie obozu, warunkach higienicznych, wyżywieniu, opiece lekarskiej, reakcjach władz zwierzchnich na zdarzające się nadużycia i zaniedbania ze strony polskiego nadzoru. Omawia przyczyny dużej śmiertelności pośród jeńców, akcentując, że w dużej mierze wywołana była epidemiami, dziesiątkującymi w tamtych latach ludność Polski i Europy, a także ogólną sytuacją gospodarczą wyniszczonej wojna Polski, rzutującą na standardy wyżywienia, zaopatrzenia w leki etc. W książce opublikowane tez zostały, m.in. archiwalne zdjęcia z okresu funkcjonowania obozu.

Książka "Jeńcy i internowani zmarli w obozie Strzałkowo w latach 1915-1921" - Wiesław Olszewski - oprawa twarda - Wydawnictwo Rytm. Książka posiada 288 stron i została wydana w 2012 r.