pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Jednolity rynek energii elektrycznej w Unii Europejskiej w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski

Autor książki:

Agnieszka Pach-Gurgul

Dane szczegółowe:
Wydawca: Difin
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 270 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788376417172
ISBN: 978-83-7641-717-2
Data: 2012-11-02
Cena wydawcy: 52.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Z recenzji prof. zw. dr hab. Zofii Dach: Temat pracy jest nie tylko ważny, ale wyjątkowo aktualny. Bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów Unii Europejskiej jest wyzwaniem kluczowym w obecnej dobie, ma znaczenie priorytetowe i strategiczne, zwłaszcza w odniesieniu do kolejnych kryzysów gazowych i naftowych, kwestii ocieplenia klimatu, wpływu globalnego kryzysu na ceny surowców i inwestycje w energetyce. Szczególne znaczenie z punku widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski ma tworzący się jednolity rynek energii elektrycznej. Integruje on krajowe rynki energii w jeden wspólny rynek, wychodzi naprzeciw wyzwaniom energetycznym i ekologicznym, przed którymi stoi Unia Europejska (?). Książka wiele wnosi do teorii i praktyki dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego krajów UE, w tym Polski. Ma charakter interdyscyplinarny.(?) Została napisana w oparciu o szeroką znajomość teorii ekonomii, stosunków międzynarodowych i polityki gospodarczej. Dowodzi bardzo dobrej orientacji Autorki w zakresie analizowanych zagadnień.

z recenzji prof. zw. dr hab. Zofii Wysokińskiej: Praca wzbogaca wiedzę na temat procesu podejmowania decyzji mających na celu ostateczne ukształtowanie wspólnej polityki energetycznej UE i wykazanie, jak jest to proces trudny (?) Jest to również bardzo ważny temat z punktu widzenia zabezpieczenia interesów ekonomicznych Polski jako kraju posiadającego własne nośniki energii elektrycznej (węgiel kamienny i brunatny) oraz kraju w wysokim stopniu zależnego od importu gazu ziemnego zwłaszcza z Rosji. Poza walorami poznawczymi recenzowana praca posiada również zalety aplikacyjne, pozwalające na wykorzystanie jej w praktyce, zwłaszcza w pracy urzędów centralnych i regionalnych odpowiedzialnych za politykę energetyczną w Polsce (?.) W recenzowanej pracy wykorzystano różnorodne metody badawcze - od metod opisowych opartych na analizie literatury przedmiotu, po bardziej złożone metody oparte na porównaniu dyrektyw, przepisów legislacyjnych zawartych w dokumentach instytucji europejskich i innych organizacji ponadnarodowych oraz instytucji centralnych w krajach członkowskich UE. (?) Autorka z pełnym powodzeniem w badaniach wykorzystała zaawansowane narzędzia statystyczne analizy obiektów wielowymiarowych.

Książka "Jednolity rynek energii elektrycznej w Unii Europejskiej w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski" - Agnieszka Pach-Gurgul - oprawa miękka - Wydawnictwo Difin. Książka posiada 270 stron i została wydana w 2012 r.