pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Inny w edukacji i kulturze regionu

Autor książki:

Zofia Budrewicz, Maria Sienko

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 310 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788380841017
ISBN: 978-83-8084-101-7
Data: 2018-05-17
Cena wydawcy: 41.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ósmy tom z serii Region - Edukacja - Kultura jest poświęcony problematyce wychowania do akceptacji odmienności kulturowej. Autorzy postawili sobie za cel wymianę doświadczeń badawczych, związanych z uczeniem poszanowania różnic kulturowych i traktowania ich jako czynnik rozwojowy.

Spis treści: Wielokulturowość w historii sztuki Krakowa a pojęcie wspólnego dziedzictwa w ujęciu śp. prof. Andrzeja Tomaszewskiego (Bogusław Krasnowolski); Jeszcze swój czy już obcy? Problemy tożsamościowe pogranicza góralsko-lachowskiego w świetle prac Sebastiana Flizaka (1881-1972) (Katarzyna Ceklarz); „Obcy” na swoim. Doświadczenie inności w przestrzeni wspólnej (Krystyna Kossakowska-Jarosz); „Heretyk z familoka” w poszukiwaniu szczęścia. Obrazy dzieciństwa w twórczości Janoscha - śląskiego pisarza nie tylko dla dzieci (perspektywa polsko-niemiecka) (Winfred Kaminski, Dorota Michułka); Odmieńcy w baśniach regionalnych (Agnieszka Miernik); Dlaczego Wanda nie chciała Niemca? Postawy wobec obcego na przestrzeni wieków (Katarzyna Lange); Różne oblicza inności w prozie dla młodzieży w okresie PRL-u (na przykładzie bohaterów Janiny Barbary Górkiewiczowej) (Małgorzata Chrobak); Wyobcowani pośród swoich. O przyczynach i skutkach zjawiska na przykładzie dzieł literackich Adolfa Dygasińskiego (Karolina Marchewka); Mityzacje obcego. O potrzebie regionalnego wychowania literackiego do różnorodności kulturowej (Zofia Budrewicz); Sami swoi i Obca w krzywym (?) zwierciadle serialu Ranczo (Maria Sienko); Inność jako wartość odkrywana w „ojczyźnie najbliższej”. Refleksje edukacyjne (Iwona Morawska); Nasz i nie nasz Inny. O uczniowskich refleksjach nad rolą doświadczeń wielokulturowych w życiu człowieka (Danuta Łazarska); Inny - bliski i daleki. Epizody dydaktyczne (Małgorzata Wójcik Dudek); Edukacja międzykulturowa na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej - projekt autorski (Kalina Grzegorczyk); Jestem z Huty. Językowy obraz dzielnicy oraz Innych w perspektywie tożsamości nowohuckiego ucznia (Katarzyna Grudzińska); Oswajanie z gwarą i tradycją lokalną w środowiskach etnocentrycznych (na przykładzie Śląska) (Helena Synowiec); Inne światy - obraz strzygi w dziecięcych konkretyzacjach (Danuta Krzyżyk); Przeciwdziałanie mowie nienawiści w szkole - zarys problemu, rekomendacje (Magdalena Stoch).

Książka "Inny w edukacji i kulturze regionu" - Zofia Budrewicz, Maria Sienko (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Książka posiada 310 stron i została wydana w 2017 r.