pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ideał człowieka-filozofa w koncepcji Alasdaira MacIntyrea

Autor książki:

Piotr Machura

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 248 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788371646003
ISBN: 978-83-7164-600-3
Data: 2010-02-04
Cena wydawcy: 20.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Zagadnienie ideałów, choć stanowi integralną część problematyki etycznej, wydaje się podejmowane niezwykle rzadko. [...] Samo ich istnienie w świecie pluralistycznym, w warunkach ponowoczesności wielu uważa za niemożliwe. Jeśli jednak wbrew sceptykom przyjąć, że ich istnienie jest nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne dla żywotności i równowagi naszego życia moralnego i naszej kultury w ogóle, należy wskazać sposób ich wyłaniania, metodę krytyki i sposób przełożenia na życie codzienne. Przede wszystkim zaś należy wskazać taką koncepcję kultury i przede wszystkim moralności, która nie tylko pozwoli na sformułowanie określonego ideału, ale też umożliwi określenie sposobu jego funkcjonowania w społeczeństwie i praktyczne zastosowanie. Niniejsza praca jest próbą wskazania takiego ideału na gruncie etyki cnoty Alasdaira Maclntyre`a. Wybór padł na koncepcję tego autora ze względu na jej klasycyzujący charakter, a zarazem szerokie oddziaływanie. Łącząc erudycję i polemiczną pasję, zyskujące mu czytelników również poza kręgami akademickimi, oraz szeroką wiedzę filozoficzną, Maclntyre rozwinął koncepcję, która dziś uważana jest za jeden z głównych kierunków etyki współczesnej.
Proponuję takie odczytanie tej koncepcji, które akcentuje elementy hermeneutyczne w jego pisarstwie [...] Na tej podstawie wskazuję możliwy do wyprowadzenia z tak interpretowanej etyki cnoty ideał człowieka-filozofa, ogniskujący się właśnie wokół hermeneutycznie rozumianej racjonalności moralnej [...] Z tak rozumianego ideału wypływa koncepcja wychowania moralnego akcentująca rolę rodziny (czy szerzej wspólnoty) jako źródła identyfikacji z daną tradycją oraz uniwersytetu jako instytucji, której celem i istotą ma być angażowanie się w pogłębianie rozumienia własnej tradycji i prowadzenie sporu (dialogu) z przedstawicielami innych tradycji. Na tym tle pojawia się też Maclntyre`owska idea wspólnoty lokalnej jako środowiska politycznego, które wzorem klasycznej polis stanowi zarazem miejsce realizacji potrzeb i przestrzeń realizacji i praktykowania cnót moralnych [...]

Książka "Ideał człowieka-filozofa w koncepcji Alasdaira MacIntyrea" - Piotr Machura - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK. Książka posiada 248 stron i została wydana w 2009 r.