pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Historia i kultura Żydów polskich. Słownik

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, WSiP
Oprawa: twarda
Ilość stron: 400 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788302078132
ISBN: 83-02-07813-1
Data: 2006-04-21
Cena wydawcy: 68.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Słownik Historia i kultura Żydów polskich ma na celu dostarczenie podstawowych informacji o wyznawcach judaizmu zamieszkujących ziemie polskie, z uwzględnieniem historycznych granic państwa, zmieniających się w kolejnych epokach - od średniowiecza do czasów współczesnych. Jest to publikacja o charakterze popularnonaukowym. Obejmuje zagadnienia i pojęcia funkcjonujące w kulturze polskiej, które można znaleźć w podręcznikach szkolnych, literaturze, spotkać w programach radiowych i telewizyjnych. Zawiera hasła z zakresu: judaistyki, zjawisk i instytucji życia spotecznego, kulturalnego, politycznego i gospodarczego; biogramy znanych postaci oraz terminy, które weszły do języka polskiego (np. ciuch, cymes, machlojka). Zasób ten poszerzono o niewielką liczbę haseł dotyczących osobistości i wydarzeń spoza terenów Polski, które miaty wpływ na historię Żydów w naszym kraju (jak choćby biogram twórcy syjonizmu Teodora Herzla czy przekrojowe omówienie dziejów współczesnego Izraela i konfliktów izraelsko-arabskich).
Informacje typowo encyklopedyczne wzbogacono hasłami przeglądowymi, syntetycznie omawiającymi bardziej obszerne i ztożone zagadnienia (antysemityzm, judaizm, osadnictwo żydowskie na ziemiach polskich i inne). Szczególnie starano się podkreślić wzajemne związki kulturowe. W Słowniku niemal całkowicie pominięto tematykę związaną ze starożytnością i Biblią. Ten zakres informacji znaleźć można w wielu dostępnych opracowaniach, m.in. w słowniku Kultura biblijna opublikowanym przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w 1997 roku. Autorki skupiły się przede wszystkim na związkach z historią i kulturą Polski, by jednak przybliżyć tematykę rozwoju judaizmu, zamieszczono też pewną liczbę haseł niezbędnych do jej zrozumienia.
Dużą trudność sprawił dobór haseł odnoszących się do dziejów poszczególnych gmin żydowskich w Polsce, ponieważ niemal we wszystkich miastach i miasteczkach wyznawcy judaizmu zaznaczyli swoją obecność, co z konieczności prowadziło do znacznych ograniczeń materiału. Zamieszczono łącznie ponad 50 haseł zawierających informacje o skupiskach żydowskich w większych miastach państwa polskiego w różnych okresach jego dziejów, centrach kultury żydowskiej w poszczególnych epokach oraz o miejscowościach, niekoniecznie dużych i znaczących, w których zachowały się zabytki sztuki żydowskiej.

Książka "Historia i kultura Żydów polskich. Słownik" - Alina Cała, Hanna Węgrzynek, Gabriela Zalewska - oprawa twarda - Wydawnictwo Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, WSiP.