pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Historia CLXII. Obraz sąsiadów w szkolnictwie powszechnym Drugiej Rzeczypospolitej

Autor książki:

Karol Sanojca

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa: miękka
Ilość stron: 166 s.
Wymiar: 168x238 mm
EAN: 9788322923948
ISBN: 83-229-2394-5
ISSN: 0524-4498
Data:2001-01-06
Cena wydawcy: 17.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Określony w tytule problem, mieszcząc się w zakresie problematyki oświatowo-wychowawczej, dotyka jednocześnie socjologicznej kategorii stereotypu.

Książka "Historia CLXII. Obraz sąsiadów w szkolnictwie powszechnym Drugiej Rzeczypospolitej" - Karol Sanojca - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spis treści:

I. Szkoła powszechna jako miejsce kształtowania obrazu sąsiadów w świadomości młodzieży; 1. Stan szkolnictwa powszechnego przed odzyskaniem niepodległości; 2. Rozwiązania organizacyjne szkolnictwa powszechnego w okresie międzywojennym. Realizacja obowiązku szkolnego. Materialne podstawy szkolnictwa; 3. Ewolucja celów i zadań szkolnictwa powszechnego w latach 1918-1939; 4. Kadra nauczycielska; 5. Podstawy kształtowania wizerunku sąsiadów w nauczaniu wybranych przedmiotów szkolnych. Rola i miejsce historii, języka polskiego, geografii i wiedzy o Polsce współczesnej - programy nauczania. Charakterystyka podręczników. Inne środki dydaktyczne dla nauczyciela i ucznia. II. Sprawy niemieckie w szkolnictwie powszechnym okresu międzywojennego; 1. Analiza dziejów Niemiec i stosunków polsko-niemieckich w wydawnictwach szkolnych; Czasy legendarne i wczesne średniowiecze. Problem krzyżacki. Prusy i ich polityka wobec Rzeczpospolitej. Stosunki polsko-saskie. Rozbiory Polski i sytuacja Polaków w zaborze pruskim. Prusy a Niemcy; walka Polaków z germanizacją. Pierwsza wojna światowa i walki o granice. Okres niepodległości; 2. Wizerunek Niemca; III. Problematyka wschodnia i jej miejsce w nauczaniu szkolnym; 1. Analiza dziejów. Początki dziejów Moskwy. Interwencja polska w Moskwie. Powstanie Chmielnickiego, podział Ukrainy. Polityka Rosji wobec ziem polskich w XIX wieku. I wojna światowa i rewolucje w Rosji. Wojna polsko-radziecka 1920 roku. Stosunki Polska-ZSRR. 2. Obraz Moskala i Rosjanina; IV. Południowi sąsiedzi Polski; 1. Czechy i stosunki polsko-czeskie na przestrzeni dziejów w wydawnictwach i praktyce szkolnej. Dzieje legendarne i wczesne średniowiecze. Wzrost potęgi Czech w XIII-XIV wieku. Ruch husycki i czeski etap wojny trzydziestoletniej. Konflikt polsko-czeski o Śląsk Cieszyński po I wojnie światowej. Czechosłowacja i współczesne stosunki polsko-czeskie. Mniejszość polska w Czechach; 2. Wizerunek Czecha; 3. Rumunia - sąsiad i sojusznik; V. Republiki nadbałtyckie - wspólna przeszłość i antagonizmy okresu powojennego; 1. Litwa i Litwini w szkolnictwie powszechnym okresu międzywojennego. Położenie Litwy - kraj i ludzie, wzrost znaczenia państwa. Władysław Jagiełło , Grunwald. Unia Lubelska. Związki polsko-litewskie w XIX wieku. Powstanie niepodległego państwa litewskiego i współczesne stosunki polsko-litewskie. 3. Łotwa; Zakończenie. Aneks. Wykazy wykorzystanych programów, podręczników i książek pomocniczych dla nauczyciela i ucznia. Indeks postaci historycznych. Bibliografia. Zusammenfassung