pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Heptameron. Opowiadania królowej Nawarry

Autor książki:

Małgorzata z Angoulême

Dane szczegółowe:
Wydawca: Armoryka
Rok wyd.: 2024
Oprawa: miękka
Ilość stron: 502 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788380648623
ISBN: 978-83-8064-862-3
Data: 2024-11-21
85.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Opis książki:

Heptameron – literatura klasyczna dla koneserów

Małgorzata z Angoulême – królowa Nawarry to wybitna renesansowa pisarka francuska, która pozostawiła potomnym niezwykły zbiór 72 opowiadań pt.: Heptameron. Inspiracją do jego napisania była lektura klasycznego dzieła Giovanniego Boccaccia, Dekameron. Opowiadania te są prawdziwym skarbem literatury francuskiej. Małgorzata, żyjąca w latach 1492–1549, stworzyła dzieło, które zachwyca swoją głębią i różnorodnością tematów. Uniwersalna problematyka podejmowana przez autorkę sprawia, że te fascynujące historie o miłości, pożądaniu, niewierności i innych aspektach ludzkich relacji są wciąż aktualne.

Literatura renesansowa – Heptameron jako klasyka literatury francuskiej

Heptameron zalicza się do klasyki literatury renesansowej. Opublikowany pośmiertnie, w 1558 roku, zbiór pierwotnie miał obejmować sto opowiadań rozłożonych na dziesięć dni. Niestety, autorka zmarła przed ukończeniem tego ambitnego projektu. Zakończyła go na dwóch opowiadaniach z dnia ósmego. Mimo iż autorka zmarła nie ukończywszy pracy, dzieło zachowuje swoją integralność i wartość, oferując czytelnikom fascynujące historie. Miłość, pożądanie i niewierność oraz inne aspekty ludzkich relacji od wieków pochłaniają uwagę czytelników. Jeśli chcesz się przekonać, czy spojrzenie ludzi na te sprawy zmieniło się od renesansu do współczesności – sięgnij po lekturę Heptameronu. Polecamy lekturę wszystkim miłośnikom literatury, którzy poza kanonem lektur szkolnych i akademickich sięgają po wartościowe dzieł nieco mniej rozpowszechnione. Dla prawdziwych miłośników literatury klasycznej lista lektur powinna zawierać również to niezwykle interesujące i wartościowe dzieło.

Uniwersalna tematyka w literaturze renesansowej

Renesans zdaje się być tak odległy, a jednak literatura tego okresu wciąż pozostaje aktualna. Dzieje się tak za sprawą tematyki wybieranej przez autorów. Miłosne rozczarowania, zdrady i rozstania stanowią doskonały temat literacki, ponieważ gdziekolwiek są ludzie, tam są i uczucia. Jednym z najbardziej zapadających w pamięć opowiadań Heptameronu jest historia Marguerite de La Rocque, francuskiej szlachcianki, która wraz ze swoim kochankiem została porzucona na wyspie u wybrzeży Quebecu. Ta i inne historie są świadectwem mistrzostwa Małgorzaty w opowiadaniu o złożonych ludzkich emocjach i doświadczeniach.

Heptameron - literatura klasyczna

Na liście lektur obowiązkowych miłośników literatury klasycznej nie może zabraknąć Heptameronu. Zachowanie tego wyjątkowego dzieła do czasów współczesnych zawdzięczamy dwóm postaciom, które zatroszczyły się o opublikowanie tego zboru po śmierci Małgorzaty z Nawarry: Pierre owi Boaistuau i Claude’owi Gruget. Pierwsze wydanie Heptameronu zatytułowane było: "Histoires des amans fortunez". Ukazało się właśnie dzięki Pierre owi Boaistuau, który jednak zmodyfikował oryginał, pomijając istotne fragmenty i zmienił układ opowiadań. W 1559 roku Claude Gruget opublikował drugie wydanie, które przywróciło pierwotny porządek i dodało brakujące prologi oraz epilogi, nadając dziełu ostateczny tytuł Heptameron, nawiązujący do siedmiodniowej struktury.

Heptameron Małgorzaty z Nawarry to obowiązkowa lektura dla miłośników literatury klasycznej, oferująca bogate i pełne pasji spojrzenie na renesansową Francję. Poznaj fascynujące historie, które przetrwały wieki i nadal inspirują czytelników na całym świecie!

Książka "Heptameron. Opowiadania królowej Nawarry" - Małgorzata z Angoulême - oprawa miękka - Wydawnictwo Armoryka. Książka posiada 502 stron i została wydana w 2024 r. Cena 85.00 zł. Zapraszamy na zakupy!

Spis treści:

Dzień pierwszy

  • Opowiadanie pierwsze: w którym żonę pewnego prokuratora pożąda namiętnie biskup de Sees z Alançon a ona przyjmuje go jako wielbiciela. Niezaspokojona jednak przezeń tak samo jak przez męża, dobiera sobie dalszego kochanka syna generała z Alançon, nazwiskiem Du Mesnil, którego każe potem mężowi zabić haniebnie. Mimo ułaskawienia męża doprowadza go do galer, gdzie marnie kończy.
  • Opowiadanie drugie: Smutna historya żony pewnego poganiacza mułów z Amboise, która wolała śmierć aniżeli zhańbienie.
  • Opowiadanie trzecie: Jak się królowa Neapolu zemściła za wiarołomstwo swego męża króla Alfonsa.
  • Opowiadanie czwarte: Zuchwałe zachowanie się pewnego szlachcica wobec księżniczki Flandryi, z czego wyniknęła dlań szkoda i hańba.
  • Opowiadanie piąte: Dwaj mnisi z Niort, przewożący się promem pod Coulon chcą zadać gwałt przewoźniczce, z którą się sami znajdują, ona jednak wywodzi ich chytrze w pole i oddaje ich w ręce sprawiedliwości.
  • Opowiadanie szóste: Wyrafinowanie żony kamerdynera księcia z Alançon, któremu donoszą, że żona jego ma młodego kochanka, ona zaś pozwala mu umknąć, gdy ją jej mąż jednooki zaskoczył.
  • Opowiadanie siódme: Pewien kupiec w Paryżu, ocala honor swej ukochanej, udając, że pożąda jej matki.
  • Opowiadanie ósme: Pewien zacny obywatel, któremu się zdawało, że śpi ze swoją pokojówką, wlazł do łóżka swojej żony. Następnie posyła tam swojego sąsiada, przyczem żona nie zauważa go a mąż jej zapóźno odkrywa, że przezto mu rogi wyrosły.
  • Opowiadanie dziewiąte: Opłakana śmierć szlachcica, który umarł z rozpaczy, nie mogąc ożenić się z damą bogatszą od niego i wyższego urodzenia.
  • Opowiadanie dziesiąte: Historya Floryndy, córki hrabiny Aranda, która z czystości opierała się atakom miłosnym pewnego szlachcica a potem została zakonnicą.

Dzień drugi

      .

Więcej dowiesz się po przeczytaniu książki.