pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Granice wyobraźni-granice słowa

Autor książki:

Jolanta Dudek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa: miękka
Ilość stron: 268 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788323324775
ISBN: 978-83-2332-477-5
Data: 2008-03-18
Cena wydawcy: 31.49 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Granice wyobraźni–granice słowa to kolejne ogniwo studiów porównawczych nad XX wieczną poezją polską widzianą przez pryzmat poezji anglojęzycznej, która w ubiegłym wieku odegrała znaczącą rolę w przemianach literatury europejskiej i poprzez dzieła swych wybitnych przedstawicieli wpłynęła na jej obecny kształt.
Książka poświęcona została dwóm wybitnym poetom urodzonym w niepodległej Polsce, którzy po roku 1945 pozostali w kraju i w najtrudniejszym okresie powojennej historii stali się twórcami "polskiej szkoły poetyckiej”, dobrze znanej w strefie języka angielskiego. "Za cechę wyróżniającą tej szkoły uważa się łączenie doświadczenia historycznego z indywidualnym losem”.
Zbigniew Herbert i Tadeusz Różewicz ukazani zostali na tle polskiej recepcji anglosaskiego modernizmu, czyli szeroko rozumianego nurtu XX wiecznej "nowoczesności”, reprezentowanego w poezji głównie przez T.S.Eliota i Ezrę Pounda oraz W.B.Yeatsa w roli prekursora. Szczegółowe analizy wierszy Herberta oraz Różewicza na tle oryginalnych utworów Eliota oraz Pounda pomogą czytelnikom rozpoznać i samodzielnie wyodrębnić charakterystyczne cechy dwudziestowiecznej "polskiej szkoły poetyckiej”, zróżnicowanej zarówno w sferze "formy” jak i "treści”.
Rodzimym punktem odniesienia są w mojej książce eseje, wiersze i przekłady Czesława Miłosza, bezpośredniego spadkobiercy europejskiego modernizmu, rzetelnego pośrednika - w czasach podziału Europy - między literaturą polską i "zachodnią”, "krajową” i "emigracyjną”, który w utworach Yeatsa odnajdywał potwierdzenie twórczej i poznawczej roli wyobraźni a w wizyjnych poematach Williama Blake’a szukał nadziei dla religijnego zwątpienia i rozpaczy emigranta, rzuconego w cywilizację zdominowaną przez kulturę masową, obcą najgłębszym duchowym aspiracjom jednostki.

(ze wstępu autorki)

Książka "Granice wyobraźni-granice słowa" - Jolanta Dudek - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.