pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Wyprzedaż na koniec roku
Tytuł książki:

Gazeta Krakowska w antrakcie. Wspomnienia redaktora

Autor książki:

Sławomir J. Tabkowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 350 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788371648403
ISBN: 978-83-7164-840-3
Data: 2014-12-12
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Okres pracy w „Gazecie" stanowił najlepszy czas w całym moim życiu zawodowym - był nie tylko spełnieniem młodzieńczych marzeń o dziennikarstwie, ale przede wszystkim, poprzez swój charakter, zaspokajał w pełni moje ambicje kreatywne i twórcze. Kierowanie „Gazetą" traktowałem z całą odpowiedzialnością jako służbę społeczną, która miała głęboki sens. Okres ten wart był poświęcenia mu kawałka życia, i wart jest także wspomnień.

Niestety z biegiem lat żyje coraz mniej osób będących świadkami, a często aktywnymi uczestnikami wielu zdarzeń, które opisuję z okresu pracy w „Gazecie". Pożegnaliśmy Władka Penara i Wiesia Kraja, wcześniej Krzyśka Dobosza, Olgierda Jędrzejczyka, Wiesia Kolarza, Otka Linka, Kostka Migdała, Brunona Rajcę i Tadzia Smagę. Zapewne i wielu innych już odeszło na swój wieczny dziennikarski dyżur. Ci, którzy są wśród nas, mogą stanowić ważną gwarancję bezstronności i prawdziwości niniejszych reminiscencji.

Struktura tych zapisków nie ma na ogół charakteru chronologicznego; przedstawiam zdarzenia, zjawiska i sytuacje z całego okresu mojej pracy w „Gazecie" problemowo, grupując je w tematycznych rozdziałach. Praca nie jest oczywiście prasoznawczą analizą zawartości omawianego tytułu, stąd opisywane i przywoływane teksty, liczni autorzy oraz inne osoby, mają charakter odpowiadający konwencji wspomnień. Zakres opracowania wielokrotnie został rozszerzany o wcześniejsze bądź późniejsze wydarzenia, w różnym zresztą stopniu wiążące się, z moją pracy w GK. Dodatkowo w Postscriptum przedstawiłem wybrane zdarzenia z mojego „życia po «Gazecie»", te, które uważałem za godne uwagi./Sławomir Tabkowski

SŁAWOMIR TABKOWSKI był redaktorem naczelnym „Gazety Krakowskiej" w latach 1983-1988, następnie kierownikiem Wydziału Propagandy KC PZPR. Brał udział w obradach „Okrągłego stołu", uczestniczył w przeobrażeniach i likwidacji RSW - Prasa Książka Ruch, Prezes Zarządu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wykładowca akademicki. Sprawowanie tych funkcji to ważne źródło doświadczeń i wiedzy o klimacie politycznym, wydarzeniach i ludziach w szczególnie skomplikowanych latach kończących okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i otwierających przejście do demokracji parlamentarnej III Rzeczpospolitej.

Książka składa się z trzech głównych wątków. Pierwszy z nich - to doświadczenia wynikające z wykonywania ważnych funkcji. Najwięcej w nim miejsca zajmują dzieje „Gazety Krakowskiej". Znaczenie tego, co ukazywało się na jej łamach, i jakie były okoliczności towarzyszące redagowaniu nie ogranicza się do regionu krakowskiego, odnosi się do całej ówczesnej Polski. Drugi wątek ma charakter osobisty, wspomnieniowy. Ukazuje rodowód ideowy autora, te momenty z biografii, które są wspólne dla dużej części jego pokolenia. Pojawia się tam, gdzie sprawy prywatne wchodziły w związek z wykonywaniem funkcji publicznych. Wątek trzeci - to dygresje wywołane późniejszymi już publikacjami i zdarzeniami towarzyszącymi pisaniu wspomnień. Dochodzi w nim do głosu pasja publicystyczna autora.

Praca jest pierwszą wypowiedzią dziennikarza na temat tamtego okresu, wnoszącą także istotny wkład do prowadzonych badań prasoznawczych.

Na kartach książki przywołano około tysiąca postaci - kiedyś i dzisiaj znanych powszechnie, czasem z różnych powodów zapomnianych. Przychodzą na myśl po latach twarze, sylwetki, dokonania ludzi wielkich, ważnych, interesujących...

Książka "Gazeta Krakowska w antrakcie. Wspomnienia redaktora" - Sławomir J. Tabkowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK. Książka posiada 350 stron i została wydana w 2014 r.

Spis treści:

Antrakt

Dlaczego właśnie ja?

Pierwsze „sto dni”

Środkowym duktem

Tamta gazeta

Nie tylko gazeta

Kolorowa - na Boże Narodzenie, Nowy Rok i na Wielkanoc

Niezapomniane rocznice, święta i inne wydarzenia

Pierwsi byli królowie

Polska czy partyjna?

Dziennik pzpr

Bohater 1-majowego numeru

Odwiedziny kapitana X

„Nie ma miejsca dla Ciebie”

Polemiczne obrachunki

„Droga krzyżowa Łemków”

Nie będzie „świętych krów”

„Sztandar Pracy”

Nasz medal

Quo vadis reformo?

Nie tylko Medice, cura te ipsum

Codziennie z nami

Wszechobecna

Wiecznie młoda Babcia

Silva rerum

Na Wielopolu

„Gazeta” i świat

Cześć (tej) pracy!

Zakończenie

Postscriptum

Indeks nazwisk

Ilustracje barwne