pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Forum Socjologiczne 1

Dane szczegółowe:
Producent: Uniwersytetu Wrocławskiego
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
EAN: 208377630000801
ISSN: 2083-7763
Data: 2012-01-23
Cena wydawcy: 28.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Tom poświęcony jest transformacji, jej pojmowaniu, ramom czasowym, przebiegowi i konsekwencjom. Na uwagę zasługuje zróżnicowane podejście do procesu transformacji i jej odmienne oceny w świetle poszczególnych analiz. Choć dominuje socjologiczna perspektywa w przedstawianiu procesu, to wielu autorów sięga do jej historycznych, ekonomicznych i prawnych uwarunkowań. Transformacja postrzegana jest zarówno z perspektywy polskich doświadczeń, jak i światowych megatrendów. Ogląd transformacji uwzględnia następowanie wolnego rynku, kształtowanie się nowego ładu systemowego i przemiany w położeniu społecznym. Autorzy tekstów korzystają z uznanych teorii i aktualnych wyników sondaży.

Książka "Forum Socjologiczne 1" - Zbigniew Kurcz (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. Książka posiada 160 stron i została wydana w 2011 r.

Spis treści:


Wstęp

Artykuły

Zbigniew Kurcz, Transformacja — pojmowanie i przebieg procesu. Inwitacja do debaty

Kazimierz Doktór, Transformacja w perspektywie socjologicznej

Daniel Markowski, Transformacja jako zmiana makrostrukturalna

Jan Maciejewski, Identyfikacja paradygmatu transformacji oraz jego koneksja z mikro-, makro- i mezowymiarami społecznymi

Adam Mrozowicki, Doświadczenia transformacji systemowej w Polsce w perspektywie socjologicznych teorii sprawstwa

Marek S. Szczepański, Anna Śliz, Zielona wyspa na morzu recesji? Dwie dekady polskiej transformacji w perspektywie socjologicznej

Andrzej Zybertowicz, Garwolińska Polska — czego nie wiemy o regułach kulturowych III RP: ćwiczenie z zakresu instytucjonalnej socjologii interpretatywnej

Maria Zielińska, Między autorytaryzmem a demokracją. Pokoleniowy wymiar transformacji społeczno-politycznej w Polsce

Tadeusz Popławski, Janusowe oblicze polskiej transformacji. „Dryfowanie” państwa

Recenzje i konferencje

Kamilla Dolińska, Potoczny i ideologiczny poziom doświadczania śląskości. Ślązacy w poszukiwaniu odrębności (Urszula Swadźba)

Barbara Wiśniewska-Paź, Autonomia edukacji a ład społeczny. Struktura szkolnictwa w Szwajcarii

wobec zdecentralizowanej koncepcji społeczeństwa i państwa. Kwestie porównawcze ze strukturami państw ościennych (Bogusław Śliwerski)

Komunikat z konferencji Polskie pogranicza w procesie przemian — cz. II (Marcin Dębicki)

Kulturowe czynniki zmiany społecznej — zbuntowana generacja (Ewa Banaszak, Agata Krasowska-Marut)

Socjologiczne portrety grup społecznych. Sprawozdanie z obrad grupy tematycznej na XIV OZS w Krakowie (Irena Wolska-Zogata, Zdzisław Zagórski)

W poszukiwaniu społecznej podmiotowości: sprawozdanie z międzynarodowej konferencji w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego (Adam Mrozowicki, Olga Nowaczyk)