pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Wyprzedaż na koniec roku
Tytuł książki:

Fontes et historia. Prace dedykowane Antoniemu Gąsiorowskiemu

Autor książki:

Tomasz Jurek, Izabela Skierska

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Neriton
Oprawa: twarda
Ilość stron: 284 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788388909610
ISBN: 978-83-8890-961-0
Data: 2008-03-13
Cena wydawcy: 38.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Nie ma lepszej formy uczczenia wybitnego uczonego, jak ofiarowanie mu efektu własnej pracy badawczej. Przypadającą w dniu 24 listopada 2007 r. siedemdziesiątą piątą rocznice urodzin Profesora Antoniego Gąsiorowskiego grono pracowników Słownika historyczno-geograficznego postanowiło uczcić dedykowaniem Jubilatowi zbioru studiów historycznych. Złożyły się na niego teksty ludzi związanych z obydwiema pracowniami Słownika, jakie funkcjonują w Poznaniu i Krakowie. Tak się składa, że wielu z nas jest zarazem uczniami Profesora, jako że pod jego kierunkiem pisaliśmy dysertacje doktorskie czy prace magisterskie. Wszyscy zresztą uznać w nim możemy swego Mistrza i przewodnika na drodze stawania się historykami. To On wpajał nam bezwzględny wymóg sumienności w obejściu ze źródłami i przekonanie o stałej potrzebie łączenia pracy badawczej z poszukiwaniem, odkrywaniem i wprowadzaniem do obiegu nowych źródeł. Bez źródeł nie ma historii. Bez nowych źródeł trudno zaś już dziś powiedzieć o przeszłości coś nowego, także w mediewistyce, przyzwyczajonej już pozornie do źródłowego ubóstwa. Do tej myśli przewodniej nawiązać chcieliśmy samym tytułem niniejszego zbioru. W zebranych tu tekstach źródła zajmują zawsze poczesne miejsce — bo każdy niemal opiera się na nowo odkrytym czy udostępnionym przekazie lub przynajmniej zestawieniu materiałowym. Nie staraliśmy się narzucać sobie zbyt ścisłych ograniczeń tematycznych ani chronologicznych. Choć Słownik historyczno-geograficzny ma w samej nazwie przymiotnik średniowieczny, nie zamknęliśmy się ściśle w ramach tradycyjnie pojętej mediewistyki — i w tym zresztą też wierni zasadom Antoniego Gąsiorowskiego, który zawsze podkreślał konieczność ciągłego traktowania dziejów wbrew sztucznym podziałom periodyzacyjnym. Wydaje się, że zebrane teksty dobrze chyba trafiają w zainteresowania Jubilata. Znajdzie tu On próby kontynuacji własnych pomysłów i badań — prac nad urzędnikami i nad studentami, nad własnością szlachecką i nad środowiskami kanonic-kimi, także nad edycjami źródłowymi. Nam zaś pozostaje tylko niepokój, czy Mistrz, spojrzawszy surowym i wymagającym jak zawsze okiem, uzna nasze próby za godne swej pierwotnej myśli.

Książka "Fontes et historia. Prace dedykowane Antoniemu Gąsiorowskiemu" - Tomasz Jurek, Izabela Skierska (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Neriton.

Spis treści:

Waldemar Bukowski: Z najstarszych dziejów skarbowości Uniwersytetu Krakowskiego. Rachunki dziekanów Wydziału Sztuk z lat 1458-1470
Paweł Dembiński: Wykształcenie prałatów i kanoników poznańskiej kapituły katedralnej schyłku wieków średnich
Krystyna Górska-Gołaska: Teki Dworzaczka. Uwagi użytkownika
Tomasz Jurek: Kilkanaście niedrukowanych dotąd dokumentów wielkopolskich z XIII i XIV wieku
Jacek Laberschek: Melsztyński klucz majątkowy od połowy XIV do połowy XVI wieku
Andrzej Marzec: Bieleccy z Biłki. Z dziejów drobnej szlachty w piętnastowiecznej ziemi lwowskiej
Grażyna Rutkowska: Dwór polskich królowych XIV wieku
Izabela Skierska: Terminy koronacji, ślubów, chrztów i pogrzebów polskich władców w średniowieczu
Marian Wolski: Reformacyjny epizod w historii Pruchnika
Maciej Zdanek: "Zaginiona kronika dominikańska" z XIII wieku. Próba nowego spojrzenia