Dane szczegółowe: | |
Producent: | Uniwersytetu Gdańskiego |
Rok wyd.: | 2007 |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 200 s. |
ISBN: | 83-7326-368-3 |
Data: | 2006-10-05 |
Opis książki:
Brak środków finansowych utrudnia lub wręcz uniemożliwia przedsiębiorstwom prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej. Bez własnych pieniędzy (własnego kapitału) bądź dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania firmy nie mogą też podejmować żadnych przedsięwzięć inwestycyjnych, które są konieczne dla ich długofalowego rozwoju. Całokształt działań powodujących dopływ do przedsiębiorstwa środków pieniężnych niezbędnych do jego bieżącego funkcjonowania i rozwoju w dłuższej perspektywie czasowej nazywamy finansowaniem dzialalności gospodarczej. Temu zagadnieniu poświęcona jest niniejsza książka. Stanowi ona zwarty podręcznik do zarządzania finansami przedsiębiorstw, w którym centralne miejsce zajmuje problematyka finansowania działalności gospodarczej. Podręcznik ten objaśnia podstawowe pojęcia z zakresu finansowania przedsiębiorstw, omawia rodzaje kapitału finansującego działalność gospodarczą i źródła jego pozyskiwania. Niniejsza publikacja może również służyć zgłębianiu wiedzy z zakresu bankowości.
Książka składa się z dwunastu rozdziałów przedstawiających w sposób skondensowany najważniejsze zagadnienia z zakresu pozyskiwania przez przedsiębiorstwa kapitału na bieżące funkcjonowanie i rozwój. Dwa pierwsze rozdziały mają charakter teoretyczny i poświęcone są istocie i formom działalności gospodarczej oraz ogólnym zagadnieniom finansowania przedsiębiorstw. Zdefiniowane zostały pojęcia kapitału, finansowania wewnętrznego i zewnętrznego, kapitału własnego i obcego oraz porównano kapitał własny i obcy pod kątem ich wykorzystania w finansowaniu działalności gospodarczej firm.
Tematem trzeciego rozdziału jest finansowanie przedsiębiorstwa kapitałem własnym pochodzącym zarówno ze źródeł wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Omówiono w nim m.in. zagadnienie samofinansowania rozwoju przedsiębiorstwa, technikę emisji akcji i problemy związane z pozyskiwaniem kapitału długookresowego od funduszy wysokiego ryzyka.
W rozdziale czwartym przedstawiono kredyt bankowy jako źródło finansowania działalności gospodarczej. Zdefiniowano w nim operację udzielania kredytu oraz omówiono najważniejsze rodzaje kredytów. W sposób syntetyczny zaprezentowano również wszystkie etapy procedury kredytowej, począwszy od przygotowania i złożenia wniosku kredytowego, przez analizę i ocenę zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, zabezpieczenie zwrotu kredytu, aż po opracowanie i zawarcie umowy kredytowej oraz monitoring spłaty kredytu.
Rozdział piąty zawiera prezentację najważniejszych form kredytów eksportowych, przybliża czytelnikowi kwestię ubezpieczenia należności z tytułu eksportu oraz przedstawia system dopłat do oprocentowania kredytów na potrzeby eksportu.
Pozyskiwanie środków finansowych przez emisję papierów dłużnych omówiono w rozdziale szóstym. W pierwszej części rozdziału skoncentrowano się na warunkach i koszcie emisji krótkoterminowych papierów dłużnych. Druga część zaś dotyczy obligacji, ze szczególnym uwzględnieniem obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa.
Rozdziały siódmy i ósmy poświęcono innym źródłom finansowania przedsiębiorstw, jakimi są odpowiednio leasing i faktoring. Przedstawiono istotę usług leasingowych i faktoringowych, zasady postępowania przy zawieraniu umów, ich treść oraz przebieg transakcji leasingu i faktoringu. Istotnym elementem tych rozdziałów jest prezentacja prawnych aspektów funkcjonowania leasingu i faktoringu w prawie polskim oraz porównanie ich z innymi formami finansowania podmiotów gospodarczych.
W rozdziale dziewiątym opisano źródła finansowania działalności gospodarczej mniejszych przedsiębiorstw, do których zalicza się pożyczki z sektora pozabankowego i środki pomocowe pochodzące z Unii Europejskiej i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Rozdział dziesiąty odnosi się do zobowiązań jako istotnego zewnętrznego źródła finansowania bieżącej działalności gospodarczej.
Rozdział jedenasty poświęcony jest ciekawej technice finansowania długoterminowych inwestycji, jaką jest project finance.
W rozdziale dwunastym przedstawione zostały główne metody wyceny kosztu kapitału własnego i obcego, omówiono wpływ struktury kapitału firmy na jej wartość rynkowąoraz sformułowano szereg wskazówek dotyczących praktycznego zarządzania strukturą kapitału w przedsiębiorstwie.
Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja spotka się z życzliwym przyjęciem przez studentów różnych specjalności oraz wszystkich zgłębiających wiedzę z zakresu fmansowania działalności gospodarczej.
Na zakończenie chcielibyśmy wyrazić podziękowanie recenzentowi pracy prof. dr hab. Januszowi Bilskiemu z Uniwersytetu Łódzkiego, którego cenne i wnikliwe uwagi przyczyniły się do nadania książce ostatecznego kształtu.
Wstęp
Książka "Finansowanie działalności gospodarczej" - Joanna Bednarz, Eugeniusz Gostomski - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Książka posiada 200 stron i została wydana w 2007 r.