pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Erozja wydm pod wpływem spiętrzenia sztormowego Axel w 2017 roku na tle rozwoju polskiego wybrzeża

Autor książki:

Tomasz A. Łabuz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 426 s.
EAN: 9788379724420
ISBN: 978-83-7972-442-0
Data: 2021-09-01
Cena wydawcy: 70.96 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Z powodu erozji wałowych wydm przednich w wielu miejscach nadbrzeże położone jest tylko do 3-4 m n.p.m., czyli do wysokości, do której współcześnie dochodzi napływ morza podczas spiętrzenia. Najtrudniejsza sytuacja jest na terenach położonych wzdłuż nizin nadmorskich oraz depresji na Żuławach. W wyniku sztormowego podpiętrzenia wody w Bałtyku we wszystkich ujściach rzek i kanałów powstaje cofka. Woda napływająca do zbiorników i rzek podtapia terasy zalewowe, także współcześnie zagospodarowane przez osadnictwo tereny, które powinny być wyłączone z zabudowy: Karwieńskie Błota, Grzybowo, Kładno, Darłówko. W ciągu ostatnich lat postępuje szybki rozwój osadnictwa i turystyki na terenach zagrożonych erozją i podtopieniami. Z tego względu powstaje potrzeba wskazania aktualnych trendów zmian wybrzeża w kontekście wzrostu poziomu morza i powstawania spiętrzeń sztormowych, w tym ekstremalnych, jak sztorm Axel ze stycznia 2017 r.
W rozdziale pierwszym przedstawiono stosowaną metodykę oraz przestrzenny zakres prowadzonych badań terenowych. Rozdział drugi obejmuje charakterystykę polskich wybrzeży mierzejewo-wydmowych, w tym rodzaje wydm, dynamikę, formy brzegu i ich genezę. W rozdziale trzecim omówiono najważniejsze spiętrzenia sztormowe z XIX i XX w., opierając się na publikacjach naukowych i wybranych materiałach archiwalnych. Scharakteryzowano również wszystkie spiętrzenia sztormowe z XXI w. na podstawie przeprowadzonych badań. Rozdział czwarty poświęcony jest opisowi spiętrzeń najnowszych, w tym największego w XXI w. o nazwie Axel. W rozdziale piątym szczegółowo opisano skutki jego oddziaływania na polskie wybrzeże mierzejowo-wydmowe, a w szóstym przed[1]stawiono ich analizę. Rozdział siódmy zawiera charakterystykę wpływu spiętrzeń sztormowych, ich określonej częstości, wielkości od zmieniających się warunków klimatu na erozję polskiego wybrzeża. Przedstawiono w nim wpływ sztormów na rozwój form erozyjnych, na rozwój brzegu, w tym na wielkoskalowe zmiany brzegu oraz wielkość zmian wybrzeża w XXI w. Podano ponadto charakterystykę różnych skutków oddziaływania spiętrzeń sztormowych na wybrzeże, w tym działalność człowieka.
Ze wstępu

Książka "Erozja wydm pod wpływem spiętrzenia sztormowego Axel w 2017 roku na tle rozwoju polskiego wybrzeża" - Tomasz A. Łabuz - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Książka posiada 426 stron i została wydana w 2021 r.