Ekologia a duchowość chrześcijańska. Seria: Biblioteka Zeszytów Karmelitańskich nr 9
Dane szczegółowe: | |
Wydawca: | Flos Carmeli |
Rok wyd.: | 2009 |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 120 s. |
Wymiar: | 150x210 mm |
EAN: | 9788361727170 |
ISBN: | 978-83-6172-717-0 |
Data: | 2010-06-02 |
Opis książki:
Dziesiąte sympozjum z duchowości chrześcijańskiej, odbywające się w naszym klasztorze w Poznaniu w dniach 1-3 grudnia 2008 roku, nawiązuje swą tematyką do „XIV Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu”, obradującej w Poznaniu w dniach 1-12 grudnia. Tym samym tytuł sympozjum: Ekologia a duchowość chrześcijańska, jest w zamyśle jego organizatorów próbą zwrócenia uwagi na więź, jaka istnieje między chrześcijaninem a przyrodą. Wybraliśmy zasadniczo dwa zagadnienia. Pierwsze dotyczy jeszcze lepszego uświadomienia sobie, że jako chrześcijanie jesteśmy odpowiedzialni za nasze środowisko, w którym żyjemy. Drugie nawiązuje do duchowości chrześcijańskiej, a w szczególności do duchowości karmelitańskiej. Chcieliśmy przypomnieć, że przyroda może pomagać naszemu życiu modlitwy i więzi z Bogiem.
Na samym wstępie należy nadmienić, że występujące w tytule słowo ekologia zostało użyte w potocznym, współczesnym jego rozumieniu, jako ochrona przyrody. (W sensie węższym należy termin ten rozumieć jako naukę o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmującą się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami).
Pierwszy zamieszczony w tym zbiorze artykuł – Stworzenie jako obraz Boga w Biblii (ks. dr Ryszard Kempiak SDB) – odnosi się do podstawowych stwierdzeń biblijnych dotyczących stworzenia świata oraz obecności Boga w stworzeniu. Stanowi on wprowadzenie w chrześcijańskie rozumienie przyrody. Drugi artykuł – Czy przyroda pozwala przejść do poznania siebie i Boga (prof. Piotr Tryjanowski) – ustosunkowuje się do pytania, czy przyroda coś mówi o Bogu i człowieku na poziomie metody stosowanej w naukach biologicznych. Autor odpowiada, że przyrodnik znajduje w przyrodzie jedynie potwierdzenie swojej wcześniejszej wiary lub niewiary w Boga, zdobytej w innym doświadczeniu. Wynika to z tego, że biologia jako nauka rozpatruje przyrodę jako zespół organizmów, które konkurują ze sobą w procesie ewolucji. Kolejne zagadnienie, zawarte w referacie Święta Teresa od Jezusa: wyjaśnianie Boga i siebie przez przykłady z przyrody (o. dr Marian Zawada OCD), prezentuje metafory zaczerpnięte przez św. Teresę od Jezusa ze świata przyrody w celu wyjaśnienia pewnych zagadnień z życia duchowego.
Ekologia w nauczaniu Kościoła – przyroda jako dzieło Boga (mgr Krzysztof Wojciechowski) wprowadza w wypowiedzi Kościoła dotyczące odpowiedzialności człowieka za ochronę przyrody. Natomiast Grzech przeciwko środowisku (mgr Przemysław Wylegała) jest wypowiedzią czynnego ekologa, ukazującą skutki braku ochrony przyrody lub też niewłaściwie rozumianej ochrony. Referat zatytułowany Święty Jan od Krzyża: odrodzenie przyrody w Chrystusie (o. dr Sergiusz Niziński OCD) wprowadza w mistykę Jana od Krzyża, który uznaje, że szukanie obecności Boga w przyrodzie stanowi ważny element drogi kontemplacji Boga.
Ostatni dzień sympozjum otwiera referat: Święty Franciszek z Asyżu jako patron ekologów (o. dr Stanisław Jaromi OFMConv). Autor podaje przykład św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów – człowieka, który jest jednym z prekursorów ochrony przyrody rozumianej w duchu chrześcijańskim. Kolejny referat – Grzech ekologii: pomijanie porządku stworzenia i Stwórcy (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr) – ukazuje ekstremalne rozumienie ochrony przyrody, które odbiega od objawienia chrześcijańskiego. Ostatni wątek poruszany w trakcie sympozjum, zawarty w artykule Święta Teresa z Lisieux: księga natury metaforą tajemnicy Bożego uniżenia (o. lic. Krzysztof Pawłowski OCD), nawiązuje do duchowości św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która w przyrodzie odnajdywała prawa pomocne dla zrozumienia niektórych tajemnic życia duchowego.
o. Sergiusz Niziński OCD
Książka "Ekologia a duchowość chrześcijańska. Seria: Biblioteka Zeszytów Karmelitańskich nr 9" - oprawa miękka - Wydawnictwo Flos Carmeli. Książka posiada 120 stron i została wydana w 2009 r.
Spis treści:
Słowo wprowadzenia
Ryszard Kempiak SDB: Stworzenie jako obraz Boga w Biblii
Ks. dr Ryszard Kempiak SDB – salezjanin. Wykładowca Pisma Świętego na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu oraz w Wyższych Seminariach Duchownych: Wrocławskim, Legnickim i Towarzystwa Salezjańskiego. Licencjat z nauk biblijnych w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie. Doktor teologii (nauki biblijne).
Piotr Tryjanowski: Czy przyroda pozwala poznać siebie i Boga?
Prof. Piotr Tryjanowski – profesor w Instytucie Biologii Środowiska UAM w Poznaniu. Zajmuje się ekologią behawioralną, biologią ewolucyjną, analizą danych długoterminowych. Autor kilku książek i ponad 150 artykułów naukowych, drukowanych głównie za granicą. Prywatnie mąż i ojciec, amator wycieczek ornitologicznych i miłośnik liturgii versus Dominum.
Marian Zawada OCD: Święta Teresa od Jezusa: wyjaśnianie Boga i siebie przez przykłady z przyrody
O. dr Marian Zawada OCD – karmelita bosy. Doktor teologii. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Karmelitów Bosych w Krakowie, dyrektor Centrum Kultury Duchowej Communio Crucis w Krakowie. Autor 20 książek z dziedziny życia duchowego. Specjalista z dziedziny duchowości chrześcijańskiej.
Krzysztof Wojciechowski: Ekologia w nauczaniu Kościoła – przyroda jako dzieło Boga
Krzysztof Wojciechowski – pracownik Katedry Ochrony Środowiska w KUL. Specjalista w zakresie: ornitologii, ochrony przyrody, Europejskiej Sieci Ekologiczna NATURA 2000, korytarzy ekologicznych. Sekretarz Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA). Zajmuje się zagadnieniem relacji między chrześcijaństwem a ochroną przyrody.
Przemysław Wylegała: Grzech przeciwko środowisku
Przemysław Wylegała – pracownik Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. Celem działania Towarzystwa jest ochrona dziedzictwa przyrodniczego Polski – fauny, flory, a także szeroko pojęta edukacja ekologiczna społeczeństwa. Specjalista od wędrówki ptaków i edukacji przyrodniczej. Obrączkarz ptaków. Autor publikacji na temat wpływu inwestycji na ptaki i ich siedliska. Współautor publikacji na temat ptaków Wielkopolski oraz shadow list Natura 2000. Absolwent Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Akademii Rolniczej w Poznaniu.
Sergiusz Niziński OCD: Święty Jan od Krzyża: odrodzenie przyrody w Chrystusie
O. dr Sergiusz Niziński OCD – karmelita bosy. Doktor filozofii. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Karmelitów Bosych w Poznaniu. Wykładowca na Wydziale Teologicznym UAM. Miłośnik ptaków.
Stanisław Jaromi OFM Conv: Święty Franciszek jako patron ekologów
O. dr Stanisław Jaromi OFMConv – franciszkanin konwentualny. Doktor filozofii, magister ochrony środowiska. Przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA). Przez kilka lat przewodniczący Komisji ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia. Współpracuje z Franciscans International – pozarządową organizacją franciszkańską afiliowaną przy ONZ, zajmującą się ochroną praw człowieka, promocją pokoju, budowaniem sprawiedliwego świata oraz kształtowaniem postaw proekologicznych.
Paweł Bortkiewicz TChr: Grzech ekologii: pomijanie porządku stworzenia i Stwórcy
Ks. prof. Paweł Bortkiewcz TChr – członek Towarzystwa Chrystusowego. Profesor teologii moralnej. W latach 2002-2008 dziekan Wydziału Teologicznego UAM. Członek PAN.
Krzysztof Pawłowski OCD: Święta Teresa z Lisieux: księga przyrody metaforą tajemnicy Bożego uniżenia
O. lic. Krzysztof Pawłowski OCD – Wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego Karmelitów Bosych w Poznaniu. Licencjat teologii. Specjalista od św. Teresy z Lisieux.