pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Edukacja religijna współczesnej młodzieży. Źródła i cele

Autor książki:

ks. Jerzy Bagrowicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2000
Oprawa: miękka
Ilość stron: 324 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788323112310
ISBN: 83-231-1231-2
Data:2001-01-28
Cena wydawcy: 31.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

(...)Jest to praca z pedagogiki religii młodzieży. Mieści się ona także w polu zainteresowań pedagogiki katechetycznej, która opiera się na podstawach wypracowanych przez pedagogikę religii. Brak opracowań, szczególnie na naszym terenie, które ex professo podejmowałyby problematykę edukacji religijnej młodego pokolenia, stwarza tu dość szczególne trudności. Dotychczasowa literatura na ten temat zajmuje się bowiem tylko niektórymi aspektami religijnego wychowania młodzieży. Dzięki jednak coraz liczniejszym publikacjom na temat przemian młodego pokolenia, powstającym szczególnie w socjologii, możemy, korzystając z ich dorobku, pokusić się o próby refleksji pedagogicznej. Z nadzieją można spoglądać na powolne, ale widoczne już odrabianie zaległości w refleksji pedagogicznej inspirowanej chrześcijaństwem, spowodowanych dziesiątkami lat nieobecności pedagogiki chrześcijańskiej na polskich uczelniach. To nakazuje zwrócenie szczególniejszej uwagi na podstawy religijnej edukacji młodzieży(...)

Książka "Edukacja religijna współczesnej młodzieży. Źródła i cele" - ks. Jerzy Bagrowicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 324 stron i została wydana w 2000 r.

Spis treści:

Społeczno-kulturowy, eklezjalny i metodologiczny kontekst rozważań (Tło społeczno-kulturowe * Kontekst eklezjalny * Ku pedagogice religii młodzieży)
Młodzież epoki przemian - próba charakterystyki współczesnej młodzieży
(Co rozumiemy pod pojęciem "młodzież"? * Inna młodość? * Młodzież wobec wartości * Badania nad religijnością młodzieży * Wiara religijna młodzieży w sekularyzującym się świecie)
Religijność młodzieży wieku dorastania i jej kryzysy
(Podstawowe problemy rozwoju religijnego młodzieży wieku dorastania * Trudności i kryzysy religijne wieku dorastania )
Biblijno-teologiczne źródła edukacji religijnej młodych (Biblijna nauka o człowieku * Bóg wychowawcą człowieka * Jezus Chrystus, Syn Boży, Nauczycielem i Wychowawcą - chrystocentryzm nauczania i wychowania religijnego)
Od Divini illius Magistri Piusa XI do Jana Pawła II - nauka Kościoła o wychowaniu młodzieży
(Encyklika Piusa XI Divini illius Magistri * Gravissimum educationis - Deklaracja II Soboru Watykańskiego o wychowaniu * Formacja religijna młodych w świetle Ogólnej instrukcji katechetycznej * Adhortacja Jana Pawła II okatechizacji w naszych czasach Catechesi tradendae na temat wychowania chrześcijańskiego * Znaczenie Katechizmu Kościoła katolickiego dla wychowania młodzieży * Problematyka wychowania religijnego młodych w Dyrektorium ogólnym o katechizacji z 1997 r.* Jana Pawła II troska o religijne wychowanie młodzieży)
Cele edukacji religijnej młodzieży
(Wychowanie oparte na uporządkowanej wizji jego celów * Cele wychowania religijnego w ujęciu pedagogiki katolickiej - zarys problematyki * Przemiany w rozumieniu celu nauczania religijnego i wychowania młodzieży * Potrzeba integralnego ujęcia nauczania i wychowania religijnego)
Od katechezy kerygmatycznej do katechezy integralnej
(Epoka katechezy dydaktycznej * Pedagogia Królestwa Bożego: osobowa odpowiedź na Boże wezwanie - nurt kerygmatyczny w nauczaniu i wychowaniu religijnym * W stronę psychologii społecznej - katecheza powinna liczyć się z mentalnością młodzieży * Wpływ studiów nad mentalnością na koncepcję nauczania religijnego młodzieży * Katecheza zsekularyzowana czy raczej integralne widzenie jej istoty * Najnowsze nurty w dyskusji o modelu nauczania religii)

Recenzja wydawnicza Franciszka Adamskiego

(...)Mamy tu do czynienia z niezwykle pracowitym, dodam jeszcze oryginalnym pomysłem ks. Prof. Bagrowicza przedstawienia dzisiejszemu polskiemu czytelnikowi, zainteresowanemu katechizacją i religijnym wychowaniem młodego pokolenia, bogatego dorobku uczonych zagranicznych i polskich, ukazującego stan świadomości religijnej współczesnego człowieka (zwłaszcza młodego), jego uwarunkowania społeczno-kulturowe i cywilizacyjne wyznaczające możliwości skutecznego oddziaływania katechizującego i w ogóle duszpasterskiego. Autor zgromadził nadzwyczaj bogaty materiał opisowy, dyskusyjny i dydaktyczny sięgając do niemal wszystkich, liczących się z interesującego punktu widzenia, publikacji z których wydobył treści pozwalające na dokonanie uogólnień teoretycznych jako podstawy dla konkretnych propozycji dydaktycznych(...)

(...)Głęboka znajomość literatury przedmiotu, swobodne poruszanie się po literaturze wielojęzycznej, pozwoliło Autorowi wykorzystać dla realizacji tak pożytecznego zamierzenia naukowego w zasadzie wszystko, co mogło mieć merytoryczne znaczenie. Z punktu widzenia studium J. Bagrowicza nie ma sobie podobnego w polskiej literaturze i stanowi swego rodzaju kompedium wiedzy o różnego rodzaju uwarunkowaniach skuteczności religijnego wychowania i jego punkcie odniesienia(...)

Recenzja dra hab. Zbigniewa Marka

Oceniany tekst można określić pionierskim ujęciem problematyki edukacji religijnej młodzieży. Mamy bowiem do czynienia z całościowym podejściem i dokładnie udokumentowaną pracą badawczą nad inspirowanym wiarą wychowaniem młodzieży. Wprawdzie spotykamy już na fragmentarycznie podejmowanymi badaniami nad niektórymi szczegółowymi zagadnieniami, które także podjął autor omawianej rozprawy, to jednak należy stwierdzić, że dotąd brak było całościowego opracowania tego zagadnienia. Co więcej, przedstawiona praca jest jeśli nie jedyną tego typu rozprawą w literaturze światowej, to z całą pewnością jedną z niewielu, jakie opublikowano. Właściwością omawianej pracy jest to, że jej autor w szerokim zakresie i w sposób wieloaspektowy zajął się wychowaniem religijnym młodzieży. W zakres ten wchodzi nie tylko postawienie diagnozy o stanie faktycznym, ale też wskazanie niezbędnych do podjęcia kierunków działań, aby edukacja religijna mogła wypełniać wiązane z nią zadania. Powyższe argumenty, które szczegółowo omówimy poniżej pozwalają mówić o ocenianej pracy w kategoriach "rozprawy pionierskiej"(...)

(...)Autor rozprawy w sposób kompetentny, rzeczowy i zrozumiały logicznie przedstawia tok swego myślenia, w którym znajduje się wiele istotnych i nowych ujęć dla poprawnego rozumienia natury edukacji religijnej. Jestem też przekonany, że omawiana rozprawa wniesie w polską myśl pedagogiczną wiele nowego światła, jako że zawiera ważne wyjaśnienia i porządkuje pojęcia ułatwiające właściwe rozumienie istoty chrześcijańskiego podchodzenia do problemów wychowania(...)