Książka przedstawia dzieje zakładów hutniczych w Samsonowie, które odegrały istotną rolę w historii polskiego przemysłu. W przystępny sposób autor przedstawił dzieje samsonowskich hut żelaza na przestrzeni ostatnich czterech stuleci. Rozpoczął od pierwszych wzmianek o hutnictwie w rejonie Samsonowa przez jego rozwój za czasów biskupów krakowskich, okres wojen szwedzkich, przemiany w górnictwie i hutnictwie w Księstwie Warszawskim, rozkwit w okresie Królestwa Polskiego, aż po czasy współczesne. Autor przedstawił również stosowane ówcześnie technologie wytopu żelaza i jego przetwarzanie. Na końcu pracy dołączył obszerny słownik pojęć związanych z przemysłem metalurgicznym i wydobywczym w dawnej Polsce.
Książka "Dzieje zakładów hutniczych w Samsonowie w Staropolskim Okręgu Przemysłowym" - Adam Czmuchowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
Spis treści:
1. Pierwsze wzmianki o hutnictwie w rejonie Samsonowa i jego rozwój za czasów biskupów krakowskich; 2. Dymarki i ich zastosowanie; 3. Era wielkich pieców; 4. Doba wojen szwedzkich i klęski wieku XVIII; 5. Zapowiedź ożywienia gospodarczego – rozwój manufaktur żelaznych w drugiej połowie XVIII wieku; 6. Fabryki samsonowskie po lustrację klucza w roku 1789; 7. Przemiany w górnictwie i hutnictwie u progu Księstwa Warszawskiego; 8. Czasy Dyrekcji Głównej Górniczej i powstanie dozorstwa samsonowskiego; 9. Powołanie Korpusu Górniczego – polityka przemysłowa Stanisława Staszica; 10. Budowa nowego zakładu wielkopiecowego w Samsonowie – huty „Józef" w Samsonowie (1818-1823); 11. Źródła rudy żelaznej; 12. Lasy w dozorstwie samsonowskim; 13. Reorganizacja górnictwa i hutnictwa za czasów Ksawerego Druckiego-Lubeckiego; 14. Etaty huty „Józef” po roku 1823; 15. Losy „Zakładów Górniczych” oddziału Samsonów po roku 1866.