pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dywersja i sabotaż na Pomorzu Gdańskim 1939-1945

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Poligraf
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 384 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788378565192
ISBN: 978-83-7856-519-2
Data: 2017-05-17
Cena wydawcy: 24.50 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Recenzowane opracowanie oparte na solidnej bazie źródłowej oraz dzięki wykorzystaniu licznych dokumentów, opracowań, pamiętników i wspomnień oraz artykułów naukowych ukazuje rzeczywisty, mało znany obraz walki w zakresie dywersji i sabotażu. [...] Cechą charakterystyczną opracowania jest próba obiektywnej oceny stanu przygotowań Polski do zbliżającej się wojny. Do cenniejszych fragmentów opracowania zawierających nowe ustalenia należy zaliczyć te dotyczące rekrutacji i szkolenia organizacji paramilitarnych na Pomorzu Gdańskim czy też organizacji akcji dywersyjno-sabotażowych przeciwko transportowi niemieckiemu lub konsekwencji sabotażu w lotniczych zakładach amunicyjnych. [...] Oddziały konspiracyjne AK wysadzały mosty, wiadukty, linie kolejowe. Dywersanci niszczyli magazyny żywnościowe i artykuły spożywcze. Szeroki zasięg miał sabotaż w zakładach pracy, a także tzw. mały sabotaż, akcje ulotkowe, wysyłanie fikcyjnych listów do Niemców itp. Ataki na niemieckie linie kolejowe miały nie tylko znaczenie strategiczne czy operacyjno-utrudniające walkę na froncie wschodnim, lecz także oddziaływały psychologicznie na społeczeństwo niemieckie, gdy przeprowadzano je na terenie Rzeszy.

[...] Wartościowe są też wyniki analiz zawarte w licznych tabelach i zestawieniach, a także załączone kopie wybranych dokumentów.

prof. zw. dr hab. Andrzej Pepłoński
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
(fragment recenzji)

Na polskim rynku wydawniczym funkcjonuje niewiele opracowań, które podejmują próby pogłębionej analizy problemów związanych z dywersją i sabotażem w okresie drugiej wojny światowej w poszczególnych regionach Polski. Zadanie to w dużej mierze spełnia recenzowane opracowanie. Jego autorzy pokazali, jak wielowarstwowe są problemy dotyczące organizowania i realizacji zadań związanych z dywersją i sabotażem w warunkach wojennych.

Jestem przekonany, że recenzowana praca ze względu na swą wartość merytoryczną będzie inspiracją dla młodych historyków, którzy zamierzają swe zainteresowania skupić na problemach związanych z dywersją i sabotażem w okresie drugiej wojny światowej.

prof. dr hab. Wiesław Wróblewski
Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie
(fragment recenzji)

Książka "Dywersja i sabotaż na Pomorzu Gdańskim 1939-1945" - Stefan Cosban-Woytycha, Ryszard Sobczak - oprawa miękka - Wydawnictwo Poligraf. Książka posiada 384 stron i została wydana w 2017 r.