pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dom z obserwatorium

Autor książki:

Edward Carey

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2005
Oprawa: miękka
Ilość stron: 372 s.
Wymiar: 125x183 mm
EAN: 9788372986689
ISBN: 83-7298-668-1
Data:2001-02-02
Cena wydawcy: 29.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

"Nosiłem białe rękawiczki... Nosiłem białe rękawiczki, chociaż nie byłem służącym. Nie grałem w orkiestrze. Nie byłem kelnerem. Nie byłem magikiem. Byłem kustoszem muzeum. Muzeum rzeczy ważnych." Observatory Mansions był kiedyś rezydencją rodową Orme`ów. Teraz jest tylko zrujnowaną kamienicą na środku ruchliwego ronda, zamieszkałą przez ekscentryków.
Alice Orme nigdy nie wstaje z łóżka, jej mąż tkwi przez całe życie w starym fotelu, a ich syn, Francis, doskonali się w sztuce bezruchu, stojąc na cokole jako żywy posąg w centrum zniszczonego miasta. Francis ściśle przestrzega Prawa Białych Rękawiczek - nie dotyka niczego gołą ręką. Poza tym kolekcjonuje eksponaty do swojej tajemnej wystawy przedmiotów skradzionych, nie z powodu ich wartości materialnej, ale dlatego, że są cenne dla właścicieli.
Przyjazd nowej lokatorki zakłóca tę spokojną rutynę. Anna Tap jest kruchą, na wpół niewidomą kobietą, ale ma dziwny dar - wzbudza zaufanie. Mieszkańcy kamienicy stopniowo otwierają przed nią swoje serca. Francis musi zacząć działać, zanim dziewczyna zmusi go, by spojrzał w przeszłość i odkryje tajemniczy najważniejszy eksponat Muzeum. Fale wspomnień i pożądania wstrząsają zmurszałymi ścianami Observatory Mansions. Zdaje się jednak, że demoniczny Portier ma swoje własne plany...
Debiutancka powieść Edwarda Careya jest wyjątkowo oryginalna. To nawiedzony świat zamieszkały przez dziwaków, którzy na długo zapadają w pamięć.
Edward Carey urodził się w 1970 roku. Napisał kilka adaptacji scenicznych, przenosząc na deski teatru takie powieści jak m.in. Gołąb Patricka Süskinda i Pinokio w Wenecji Roberta Coovera. Pisze też własne sztuki, a wśród nich: Nadąsanego Thomasa i Kapitana Ptaków. Poza tym rysuje ilustracje. Dom z obserwatorium jest jego pierwszą powieścią.
"Brytyjscy krytycy ogłosili Dom z obserwatorium najlepszą książką roku 2000. Recenzje po tej stronie Atlantyku są równie entuzjastyczne. Czytelnicy, którzy narzekają, że na świecie już nie powstaje nic oryginalnego, powinni odwiedzić Observatory Mansions."
"USA Today"
"Filmy Davida Lyncha zdają się przy niej słoneczne i sielankowe."
"Publishers Weekly Starred Review"
"[...] Jeden z najbardziej oryginalnych głosów, jakie ostatnio usłyszałem. [...] Weźcie Kolekcjonera Johna Fowlesa, dodajcie Mr. Palomar Italo Calvino i przyprawcie tę mieszankę szczyptą obsesyjnej opowieści rodem z Kafki. Umieśćcie akcję w niezwykłym mieście zaludnionym przez desperatów rodem z Paradise Motel Erica Mc Cormacka, a będziecie mogli wyobrazić sobie tę zakręconą, fascynującą powieść."
"Globe and Mail"
"Dom z obserwatorium jest bezapelacyjnie jedną z najdziwniejszych, najoryginalniejszych i najbardziej urokliwych powieści angielskich, jakie pojawiły się na rynku na przestrzeni wielu lat."
"Eye", Toronto
"Zdecydowanie najlepszy przykład nowej prozy, jaki przeczytałem w tym roku [...] Świadczy o ogromnym potencjale, drzemiącym w literaturze."
John Fowles
"Wyobraźnia Edwarda Careya sięga daleko i ma wielką moc. Zmienia codzienność w coś tajemniczego i pięknego. Ta powieść może poszczycić się niezwykłą oryginalnością."
Patrick Mc Grath
"Carey to prawdziwy geniusz [...] Jest doskonały"
"Daily Mail"
"Humor i pomysłowość, z jakimi Carey przedstawia swoich bohaterów i nieruchawy wszechświat, który ich otacza, przypominają nie tylko dzieła Becketta, ale i Georgesa Pereca […] W tym świecie nie ma zwyczajnych ludzi. W każdym kotłują się tłumione pragnienia, mordercze impulsy i obsesyjne tiki nerwowe. Chociaż ten obraz ludzkiej natury może zdawać się przygnębiający, autor pokazał go z taką sympatią i dobrze rozwiniętym zmysłem obserwacji, że trudno nie bawić się podczas lektury. Bohaterowie nie są groteskowi. Szczegółowo dopracowany mikrokosmos ostatniego bastionu oporu przeciwko siłom codzienności to świat, który zasługuje na najwyższą uwagę."
"The Times"
"Dom z obserwatorium to imponujący debiut, nie tylko dzięki umiejętności ukazania dziwactw ludzkiej natury, lecz także dzięki metodom pisarskim, które zmuszają czytelnika do współczucia podczas odkrywania niesamowitych zdarzeń. Carey posługuje się refleksją na przemian ze wspomnieniami, a powstała mieszanka to prawdziwe arcydzieło."
"Times Literary Supplement"
"Współczesna gotycka stylistyka, którą Edward Carey nadaje swojej debiutanckiej powieści, czyni z tej książki niezwykłą lekturę."
"Time Out"
"Surrealizm Edwarda Careya wiele zawdzięcza dziełom Mervyna Peake`a i Djuny Barnes. […] Orme żyje w hermetycznym świecie. Nigdy nie dotyka niczego gołą ręką i nadaje nowe znaczenie przedmiotom, które inni ludzie kiedyś cenili. To niezwykły bohater. Razem z pozostałymi obłąkanymi mieszkańcami Observatory Mansions tworzy niecodzienną rzeczywistość: dziwaczną, cudowną i niespodziewaną."
"The Guardian"
"Debiutancka powieść Edwarda Careya, Dom z obserwatorium, trochę przypomina Gormenghast… To niesamowita komedia o ludziach nie przystosowanych psychicznie i fizycznie do życia. Styl prozy Careya jest rozważny i precyzyjny. Bohaterowie są ekscentryczni, ale wymagają uwagi. Dom z obserwatorium to książka przepełniona nadzieją. Opowiada o tym, jak miłość i katalogowanie mogą zmienić życie."
Amazon.co.uk
"W Domu z obserwatorium spotykamy duchy z twórczości Mervyna Peake`a i Becketta. Oryginalny surrealistyczny styl pisarski Careya oraz powtarzające się zdania i wyrazy po mistrzowsku wciągają czytelnika w tok myślenia bohaterów."
"The Observer Review"
"Groteskowa obsada i neo-beckettowskie motywy czynią z niej wymagającą lekturę, ale ta surrealistyczna opowieść jest wzruszającym i oryginalnym debiutem autorskim."
"The Times"
"Wstrząsający - to słowo najlepiej oddaje klimat debiutanckiej powieści brytyjskiego scenarzysty teatralnego i pisarza, Edwarda Careya. Bezapelacyjnie najdziwniejsza książka, jaka ukazała się w tym roku w księgarniach. Jest jak obraz Paula Klee, w który tchnięto życie."
"Vogue", Australia

Książka "Dom z obserwatorium" - Edward Carey - oprawa miękka - Wydawnictwo Zysk i S-ka. Książka posiada 372 stron i została wydana w 2005 r.