pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Człowiek i społeczeństwo w obliczu globalizacji

Autor książki:

Ewa Okoń-Horodyńska

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2007
Oprawa: miękka
Ilość stron: 204 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788323323709
ISBN: 978-83-2332-370-9
Data: 2007-10-08
Cena wydawcy: 29.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Globalizacja nie jest zjawiskiem nowym ani nie oznacza podporządkowania świata Zachodowi. Rozwija się od tysiącleci przez podróże, handel, migrację, a także przez upowszechnianie kultury, nauki i techniki. Krytycy globalizacji uważają, że narzuca narodom model, którego te nie akceptują. W rzeczywistości dzieje się dokładnie na odwrót: globalizacja niesie ze sobą nadzieję na podzielenie się dobrobytem, wzbogaca świat naukowo i kulturalnie. Służy przezwyciężaniu nędzy, w czym wielką rolę odgrywa nowoczesna technika i wymiana gospodarcza. Wiele narodów już skorzystało na niej materialnie i kulturowo. Autorzy pracy swymi wypowiedziami w pełni te opinie uzasadnia.
Prof. zw.dr hab. inż. Adrzej Matczewski (UJ)


Problematyka globalizacji, globalności, problemów globalnych jest przedmiotem zainteresowania wszystkich niemal środowisk, od naukowych po publicystyczne. Niesie ona nowe możliwości osiągania korzyści z jednej strony a zagrożenia egzystencji z drugiej. Gospodarka światowa dzięki postępowi globalizacji staje się wewnętrznie coraz bardziej otwarta i zintegrowana. Odbiciem tych cech jest współczesny handel międzynarodowy, swobodny przepływ kapitału, technologii i informacji, rozwiązań organizacyjnych a nawet idei, wartości i norm.

Problemy globalne i proces globalizacji postrzegane są tak w literaturze, jak i w praktyce kontrowersyjnie. Dlatego książka pomyślana została, jako próba odpowiedzi na rozliczne pytania, na bazie których pojawiły się problemy stanowiące tytuły poszczególnych części. Podejście takie pokazuje, w jaki sposób globalizacja dotyka kraje, narody, jednostki, instytucje, motywy, zachowania, wartości, itp. i jakie są tego konsekwencje. Widząc, iż w gospodarce światowej wciąż nie wykształciły się instytucje samoczynnie zapewniające przestrzeganie norm moralnych i systemów wartości w wymiarze globalnym - pytamy, czy i jak globalizacja oddziałuje na układ sił politycznych i gospodarczych.

Autorzy wskazują w pracy, iż procesy globalizacji wymagają ciągłego badania, stosowania nowych – bo rodzących się dopiero metod badawczych, nie zaś prezentacji niektórych zagadnień od czasu do czasu. Nowe zjawiska pojawiające się ostatnio w gospodarce światowej stwarzają bowiem poważne wyzwania dla społeczeństw. Jedynym sposobem na rozumienie i dostosowanie się do globalizacji jest uczenie się tego procesu, zrozumienie jego konsekwencji i znalezienie właściwego miejsca i czasu, by osiągać korzyści z niego płynące.

Książka "Człowiek i społeczeństwo w obliczu globalizacji" - Ewa Okoń-Horodyńska (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 204 stron i została wydana w 2007 r.