pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Człowiek i cierpienie w poezji polskiego baroku

Autor książki:

Danuta Kunstler-Langner

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2002
Oprawa: miękka
Ilość stron: 185 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788323114918
ISBN: 83-231-1491-9
Data:2001-01-27
Cena wydawcy: 27.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 2000 r. Temat wydawał się specjalistyczny i autorka uczyniła jej adresatem przede wszystkim miłośników europejskiej kultury dawnej, szczególnie siedemnastego stulecia. Okazało się jednak, że nakład książki został szybko wyczerpany i zainteresowali się nią nie tylko historycy literatury staropolskiej, ale również badacze literatury nowszej, odwołującej się do jej źródeł religijnych i filozoficznych. W dobie obecnej człowiek współczesny, jak niegdyś świadek szybkich przemian świata, zadaje sobie często pytania: - skąd się bierze cierpienie? - dlaczego odczuwamy ból? - co nastąpi po śmierci? Może dlatego dawni poeci poruszający zagadnienia egzystencjalne i teodycealne są coraz bardziej popularni dzisiaj. Ich emocje towarzyszą naszemu zakłopotaniu przy szukaniu odpowiedzi na takie i podobne pytania. Odpowiedzi wciąż mało satysfakcjonujących i nie przynoszących ulgi w zrozumieniu zła, nieszczęścia i ignorancji. Tematyka cierpienia od wieków wypełnia dzieła poetów, teologów i badaczy natury ludzkiej. Ale stanowi zarazem treść naszego dnia codziennego. Jako otwarte zostawiam pytanie, czy od naszych przodków możemy się nauczyć sztuki "dobrego cierpienia", czy może każdy z nas musi sam zmierzyć się z doświadczeniem bólu?
Oddajemy Państwu wydanie nowe, uzupełnione. Czytelnik odnajdzie w tej monografii obrazy i wzory cierpienia utrwalone piórem barokowych poetów. Są to autorzy zafascynowani siłą cierpiących bohaterów Starego i Nowego Testamentu oraz nieprzemijającym szczęściem głoszonym przez chrześcijańskich mistyków i wizjonerów. Ci twórcy dawnych sonetów, psalmów i emblematów byli szczególnie uwrażliwieni na eschatologiczną perspektywę życia, a możliwość oddalenia przez człowieka cierpienia łączyli z życiem prawym oraz poddaniem się inspiracjom Boga. Pamiętajmy jednak, w jakiej epoce tworzyli - okresie wojen, niepewności egzystencjalnej i materialnej, powszechnego okrucieństwa i przemocy. Może dlatego ich poezja przekazuje prawdę o cierpieniu bardzo sugestywnie, odkrywając przed czytelnikiem tajemnicę duchowego bólu.

Książka "Człowiek i cierpienie w poezji polskiego baroku" - Danuta Kunstler-Langner - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 185 stron i została wydana w 2002 r.