pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling. Sprawdź, czy wiesz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Arkady
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 88 s.
Wymiar: 195x235 mm
EAN: 9788321348407
ISBN: 978-83-2134-840-7
Data: 2014-05-19
Cena wydawcy: 19.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling - to kolejna książka z serii Co to jest? wprowadzająca dzieci w świat nauki poprzez zabawę i proste doświadczenia, dzięki którym mogą łatwiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym świecie i zaobserwować ich zastosowanie w życiu codziennym. Budzi w dziecku ciekawość świata i przemienia je w prawdziwego odkrywcę.

Tom ten odpowiada m.in. na pytania: co to jest dziura ozonowa, ocieplenie klimatu, powiększanie się obszarów pustynnych, kwaśne deszcze? Nasza planeta jest stale zagrożona. Ale co to dokładnie jest zanieczyszczenie środowiska? Ile gatunków zwierząt i roślin ginie co roku? Czy energia nuklearna jest niebezpieczna? Co można zrobić, żeby wstrzymać proces niszczący Ziemię? Autorzy podkreślają, jak ważne jest życie na Ziemi i dlaczego należy je chronić. Proponują 15 doświadczeń wyjaśniających zagadnienia z dziedziny ekologii, energii odnawialnej, ocieplenia klimatu i recyklingu.

W ochronie środowiska naturalnego podają przykład właśnie z dziedziny recyklingu. Na początku pytają czytelnika, czy wie, że ?wyrzucona na polu, czy w lesie plastikowa butelka potrzebuje od 100 do 1000 lat, żeby ulec rozkładowi! Oznacza to, że nie jest biodegradowalna: takie właśnie odpady zaśmiecają naszą planetę?. Dla rozumienia tej tego zjawiska proponują następujące doświadczenie, w którym można wykorzystać: śliwkę (lub inny owoc z cienką skórką), nóż, doniczkę lub skrzynkę z ziemią i pustą plastikową butelkę. Następnie należy: 1. Poprosić kogoś dorosłego o przekrojenie śliwki na pół. Usunąć pestkę. Jedną połówkę zakopać w doniczce z ziemią. Drugą można zjeść! 2. Włożyć plastikową butelkę do doniczki obok śliwki.

3. Następnego dnia zobaczyć co się dzieje w doniczce. Czy śliwka zmieniła się? A butelka? Każdego ranka przez tydzień sprawdzać, jak się zmieniają. Jak mamy cierpliwość, możemy prowadzić swoje obserwacje jeszcze dłużej.

Otóż zakopana w ziemi śliwka wiotczeje i zmienia się. Wszystkie żywe istoty po śmierci ulegają rozkładowi. Wówczas inne żywe istoty - zwierzęta, grzyby, małe robaczki, bakterie - żywią się ich ciałami? Dzięki takiemu naturalnemu recyklingowi zwłoki nie gromadzą się na Ziemi. W przeciwieństwie do śliwki plastikowa butelka nie zmienia się. Podobnie jak metal, szkło czy kamień, plastik nie jest żywy więc nie umiera i niełatwo się rozkłada. Nie jest też naturalny, jak kamień, więc ingeruje w środowisko i zaśmieca je?

Książka "Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling. Sprawdź, czy wiesz" - oprawa miękka - Wydawnictwo Arkady. Książka posiada 88 stron i została wydana w 2014 r.