pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Chrzanów. Między Małopolską i Śląskiem

Dane szczegółowe:
Producent: Bezdroża
Oprawa: miękka
Ilość stron: 112 s.
Data:2001-02-01
Cena wydawcy: 16.10 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Chrzanów, leżący na pograniczu Małopolski i Śląska, to miejsce atrakcyjne dla turystów zarówno jeśli chodzi o jego walory architektoniczne, historyczne i przyrodnicze, jak i pod względem możliwości dojazdu. Przewodnik, który trzymają Państwo w rękach, przekonuje, że warto odwiedzić to czterdziestotysięczne miasto i jego najbliższe okolice. Przemierzając ulice Chrzanowa, poznamy miejsca związane z dawnymi właścicielami miasta – Loewenfeldami, spacerować będziemy jedną z głównych arterii miasta – aleją Henryka, odwiedzimy zabytkowe kamienice i urokliwe zaułki. Autorzy poprowadzą turystów szlakiem historii miasta i śladami chrzanowskich Żydów, a miłośników geologii specjalną trasą o nazwie Spacer geoturysty. Także miłośnicy podmiejskich wędrówek znajdą tu coś dla siebie. Przewodnik wkazuje, którymi ścieżkami warto spacerować, by zobaczyć np. potężne kamieniołomy, kopalnie, osobliwości przyrodnicze oraz piękne widoki. Dla ciekawych przygotowano nawet wyprawy do... Raju i Piekła. Obok propozycji wycieczek pieszych, rowerowych i narciarskich, przewodnik zawiera wiadomości o historii Chrzanowa i mieście współczesnym, a także informacje praktyczne dotyczące dojazdu, wyżywienia czy noclegów. Całość uzupełniają mapki, fotografie współczesne i archiwalne oraz rysunki.
Przewodnik po Chrzanowie stanowi próbę ukazania licznych walorów miasta, które należy do nienajlepiej znanych i wykorzystywanych pod względem turystycznym ośrodków w Małopolsce. Dogodne położenie miasta, w niewielkiej odległości od Krakowa i wielkich aglomeracji Śląska, oraz łatwość dojazdu środkami komunikacji publicznej lub własnym transportem z obu tych regionów, stawia Chrzanów wśród miejsc, które mogą być celem weekendowych wypadów. Ta książka przekonuje, że ze względu na liczne walory – przyrodnicze, geologiczne, architektoniczne czy historyczne – warto odwiedzić to czterdziestotysięczne miasto i jego najbliższe okolice. Znaczna część publikacji jest poświęcona omówieniu historii Chrzanowa. To, że był on od najdawniejszych czasów aż do wybuchu II wojny światowej miastem prywatnym, przechodzącym często z rąk do rąk, spowodowało, że jego dzieje były burzliwe, a zarazem bardzo ciekawe. Trzeba podkreślić, że w odległej i tej całkiem niedawnej przeszłości na losy miasta wpływało także położenie na pograniczu Śląska i Małopolski. Charakterystyczny dla miasta był duży odsetek ludności żydowskiej. Znalazło to odzwierciedlenie w historii, zabytkach i tradycjach miasta. Zwiedzającym proponujemy kilka tras turystycznych – zarówno pieszych, jak i rowerowych. Przejrzysty układ ulic i zabudowy miasta sprawia, że raczej trudno się w nim zgubić. Ambicją autorów było pokazanie tego, co w mieście ważne, wartościowe i godne zobaczenia. Ponieważ jest to opracowanie autorskie, dokonano w nim wyboru – według oceny piszących – rzeczy istotnych. Nie znaczy to jednak, że wyczerpaliśmy tematykę. Mamy nadzieję wrócić jeszcze raz do Chrzanowa przy okazji planowanego przewodnika po całym powiecie chrzanowskim i dokonać wtedy koniecznych uzupełnień.
O autorach:
mgr Piotr Grzegorzek – autor części poświęconej przyrodzie i geologii Chrzanowa. Od 1983 r. pracownik Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie, obecnie kustosz Działu Przyrody i Ochrony Środowiska. Z wykształcenia botanik, anatom roślin, z zamiłowania mikolog. Posiada rozległe zainteresowania, co jest bardzo przydatne w pracy muzealnika. Chętnie oprowadza zwiedzających łącząc naukę z humorem. Nie ogranicza się wyłącznie do zagadnień z dziedziny przyrody. Publikuje artykuły w prasie lokalnej, np. w "Kronice Chrzanowskiej” i jaworznickim "Co tydzień”. Mieszkańcem miasta jest od 1982 r. Wówczas 1 kwietnia rozpoczął pracę w Muzeum. Tego roku wstąpił też do działającej przy Muzeum grupy twórców nieprofesjonalnych. Grupa ta nigdy nie miała swojej nazwy, ale współpracujący z nią artyści prezentowali swoje prace szerokiemu gronu odbiorców. Od 1998 r. wraz z utworzonym przez siebie Klubem Spacerowicza propaguje poznawanie terenu w promieniu do 50 km od Chrzanowa. W trakcie wędrówek odbywanych pieszo lub licznymi środkami komunikacji członkowie klubu odkrywają mało znane zakątki Chrzanowa i okolic. Walory niektórych z nich zaskakują nawet mieszkańców tych terenów, którzy nie domyślają istnienia tych urokliwych miejsc.
mgr Marek Szymaszkiewicz – autor jest od niemal 20 lat pracownikiem chrzanowskiego Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich. Z zawodu archeolog, prowadził w regionie chrzanowskim badania wykopaliskowe. Objęły one cmentarzyska kultury łużyckiej – w Ziajkach koło Żarek i Imielinie oraz osady z okresu wpływów rzymskich w Jankowicach i Górach Luszowskich. Od początku pracy w Chrzanowie kieruje Oddziałem Wystaw Czasowych "Dom Urbańczyka” (przy al. Henryka 16). Zorganizował kilkanaście wystaw o różnej tematyce, najczęściej jednak związanej z archeologią. Jest współautorem monografii miasta wydanej w 1998 r., w części dotyczącej prehistorii regionu. Równocześnie od 1992 r. pełni funkcję redaktora naczelnego "Kroniki Chrzanowskiej”, lokalnego periodyku o tematyce społeczno-kulturalno-historycznej.

Książka "Chrzanów. Między Małopolską i Śląskiem" - Piotr Grzegorzek, Marek Szymaszkiewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Bezdroża.

Spis treści:

Wstęp
O autorach
Rozdział I Dojazd i atrakcje
Dojazd
Atrakcje turystyczne

Rozdział II Część krajoznawcza
Wiadomości ogólne
Charakterystyka geograficzna
Geologia
Przyroda ożywiona
Chrzanowski park
Historia Chrzanowa
Prehistoria
Średniowiecze (X–XV w.)
Wiek XVI–XVII
Wiek XVIII
Wiek XIX
Wiek XX
Żydzi w Chrzanowie
Historia szkolnictwa w Chrzanowie
Fablok – przemysłowy symbol Chrzanowa
Muzeum w Chrzanowie
Stałe wystawy Muzeum
Nadwiślański Park Etnograficzny
Wybitne postacie związane z Chrzanowem
Malarz starego Chrzanowa
Twórca pomnika
Rodzina Loewenfeldów
Bohater powstania styczniowego
Twórca Muzeum w Chrzanowie
Autor monografii
Profesor
Pielęgniarka z Chrzanowa
Medyk i alchemik
Kompozytor

Rozdział III Informacje praktyczne
Noclegi
Wyżywienie
Komunikacja w mieście
Kultura i rekreacja
Muzea
Biblioteki
Ośrodki sportowe
Opieka medyczna
Banki i bankomaty
Instytucje

Rozdział IV Spacery po mieście
Trasa 1 Szlakiem chrzanowskich Żydów
Trasa 2 Szlakiem historii Chrzanowa
Trasa 3 Spacer geoturysty

Rozdział V Okolice miasta
Trasa 4 Widok na miasto
Trasa 5 Kopalnie galmanu
Trasa 6 Wyprawa do Piekła
Trasa 6 Wyprawa do Piekła
Trasa 7 Zbójnik, Żelatowa, Pogorzyce
Trasa 8 Przyroda kontra przemysł
Trasa 9 Na Grodzisko Wielkie
Trasa 10 Wyprawa do Raju
Ważniejsza wykorzystana literatura
Spis ramek
Indeks obiektów z Rozdziału IV i V