pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Christianitas nr 10/2001/2002

Dane szczegółowe:
Producent: Klub Książki Katolickiej
Oprawa: miękka
Ilość stron: 196 s.
ISSN: 1508-5813
Data: 2007-10-02
Cena wydawcy: 15.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Artykuł wstępny
Paweł Milcarek Ustalenie Ojcostwa
Janusz Kotański Wiersz w rocznicę stanu wojennego
MY z NIEGO
Janusz Kotański Prymas mniej znany
"Może za płytko oraliśmy, może trzeba jeszcze raz przyłożyć ręce do pługa i powiedzieć odważnie całemu Narodowi i sobie: nie idzie o to, aby wymienić ludzi, tylko o to, aby ludzie się odmienili, aby byli inni, aby - powiem drastycznie - jedna klika złodziei nie wydarła klucza od kasy państwowej innej klice złodziei. Idzie o odnowę człowieka i ktoś to musi powiedzieć!"
Paweł Lisicki Dziedzictwo wiary - dziedzictwo narodu. Refleksje nad wizją kultury kardynała Stefana Wyszyńskiego
Nie wystarczy mówić po polsku i pochodzić z polskiej rodziny, trzeba jeszcze uznawać odziedziczone ideały za swoje własne. Bronić tych ideałów i ryzykować dla nich. Takiej wizji Polski hołdował Kardynał Wyszyński.

Izabela Jurek Nowe Betlejem - Europa w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia
Europa musi dostrzec ponownie, że jest ona nowym Betlejem - dla świata, dla ludów i narodów, z którego wywodzi się na świat Król i Książę Pokoju, jedyny dotychczas Zbawca Rodziny Ludzkiej.

Ks. Teofil Siudy Myśl maryjna Prymasa Tysiąclecia
Wydaje mi się, że cokolwiek bym powiedział o swoim życiu, jakkolwiek bym zestawił swoje pomyłki, to na jednym odcinku nie pomyliłem się: na drodze duchowej na Jasną Górę. Drogę tę uważam za najlepszą cząstkę, którą Bóg pozwolił mi obrać. Pragnąłbym, aby nigdy nie była mi odebraną.

ŹRÓDŁO I SZCZYT
Kard. Joseph Ratzinger Wstęp do polskiego wydania książki Duch liturgii
Miguel Ayuso Reforma pod znakiem zapytania
Coraz bardziej rozszerza się świadomość tego, że inkulturacja chrześcijaństwa w cywilizację nowoczesną i jej aktualne formy jest niemożliwa - niezależnie od tego, czy chodzi o jej postać "twardą", technokratyczną i prometejską (którą należałoby nazwać hipernowoczesną), czy o postać "miękką", dekonstrukcyjną i nihilistyczną (którą możemy uznać w sensie właściwym za ponowoczesną).

CZASOPRZESTRZEŃ ŁASKI
Grzegorz Kucharczyk Metz Yeghern - zapomniane ludobójstwo
Wieści o rzezi Ormian przedostawały się na Zachód już w trakcie jej trwania. Nie było jednak Norymbergi dla oprawców. Przemilczanie ormiańskiej tragedii tylko zachęcało do następnych zbrodni. Gdy w 1939 roku Hitler polecał swoim generałom bezlitosne atakowanie całej polskiej ludności, tonem zachęty dodawał: "Któż dziś jeszcze mówi o wyniszczeniu Ormian?
DOBRO WSPÓLNE
Romuald Piekarski O mądrości praktycznej. Roztropność według św. Tomasza z Akwinu
Obserwujemy dzisiaj nieco częstsze odwoływanie się do mądrości praktycznej, stanowiącej centralne pojęcie tradycji arystotelesowskiej. Przypominanie, czym jest roztropność w rozumieniu klasycznym, może mieć charakter leczniczy i otrzeźwiający. Nowożytne konceptualizacje praktycznej mądrości politycznej naznaczone są sceptycyzmem w kwestii dobra wspólnego. Czołowi myśliciele XVII- i XVIII- wieczni woleli rozprawiać o "interesie ogółu", "bogactwie narodów" czy "woli powszechnej".

TREŚCI I FORMY
Magdalena Jarzewicz Namalowane Miłosierdzie
Kiedy został wystawiony ten obraz ujrzałam żywy ruch ręki Jezusa, który zakreślił duży znak krzyża. W ten sam dzień wieczorem, kiedy położyłam się do łóżka, ujrzałam, jak ten obraz szedł ponad miastem, a miasto to było założone siatką i sieciami. Kiedy Jezus przeszedł, przeciął wszystkie sieci, a w końcu zakreślił duży znak krzyża świętego i znikł (...).

Andrzej M. Nowik Problemy czasu próby. Wokół dramatu Jazon Pawła Lisickiego
Pytanie o to, co w chrześcijaństwie jest najważniejsze - depozyt wiary czy władza - jest niemal tak stare jak chrześcijaństwo, a stawiane było już w czasach starotestamentalnych. Jest to problem, dotyczący również Kościoła w Polsce, który u swoich początków miał męczennika za prawdę w osobie św. Stanisława, a w czasach najnowszych - sługę Bożego ks. Jerzego Popiełuszkę.

Mateusz Syrek Wiersze
Anna Kozłowska Takie obrazki
Rozmowy CHRISTIANITAS
Wychowywać ludzi wiary Rozmowa z Tomaszem Podkowińskim, byłym sekretarzem krajowym Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego
ECCLESIA DEI AFFLICTA
Kronika (opr. Nk)
Dokument: Liturgii nie wolno traktować jako narzędzia Orędzie Ojca Świętego do zgromadzenia plenarnego Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
WYDARZENIA & KOMENTARZE
Konrad Szymański Andrzej Lepper Katarzyną Kozyrą polskiej polityki?
Kazimierz Marcinkiewicz Polityką w szkołę
Piotr Semka Faux pas
Maciej Ruczaj Rehabilitacja baroku
RECENZJE
Adam Rosłan Prawda, rozum i teologia /Joseph Kardynał Ratzinger, Prawda w teologii, tłum. M. Mijalska, wyd. M, Kraków 2001/
Lech Szyndler Kompendium wiedzy o pewnym sporze teologicznym /O. Benedykt-Jacek Huculak OFM, Najświętsza Trójca na tle dzieła zbawczego, Wydawnictwo CALVARIANUM, Kalwaria Zebrzydowska 2000/
Agnieszka Kula Niewiastę mężną któż znajdzie? /Antoni Chrościcki, Matka tysiąca dzieci, wyd. PELTA, Warszawa 2001/
Agnieszka Kula Moralność dostosowywana /Antoni Leśniak, Katolicyzm wobec Unii Europejskiej, Inicjatywa Wydawnicza "ad astra", Warszawa 2001/
FORUM PERIODYKÓW ZAGRANICZNYCH
Tim Ryland Nie ma zgody w sprawie Pottera
Steven D. Greydanus Moralność magii. Czy Harry Potter jest zły dla dzieci?
Wywiad z ks. Gabrielem Amorthem Swąd szatana w domu Pańskim
Wywiad z bp. Alessandro Maggiolinim Koniec cywilizacji katolickiej?
Lee Penn Przeciw Inicjatywie Religii Zjednoczonych
LISTY
Maria Kominek OPs W sprawie procesji różańcowych
INFORMACJA O AUTORACH

Książka "Christianitas nr 10/2001/2002" - Paweł Mielcarek (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Klub Książki Katolickiej.