Dane szczegółowe: | |
Wydawca: | Szkoła Główna Handlowa w Warszawie |
Rok wyd.: | 2011 |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 269 s. |
Wymiar: | 176x250 mm |
EAN: | 9738373786486 |
ISBN: | 973-83-7378-648-6 |
Data: | 2011-12-12 |
Opis książki:
Ze Wstępu
Problematyka różnorodnych przemian - zachodzących w dobie obecnej rewolucji informacyjnej i z nią powiązanych - stała się przedmiotem badań i dyskusji w Instytucie Studiów Międzynarodowych (ISM) Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej. Uczestniczyli w niej nie tylko pracownicy ISM, lecz także inne osoby ze środowiska akademickiego, zwłaszcza doktoranci. Spośród osób biorących udział w dyskusjach dziesięć przygotowało i złożyło opracowania, które zostały zaakceptowane i jako rozdziały włączone do niniejszej publikacji. Tematy, metody i opinie poszczególnych autorów różnią się, a formę i wielkość poszczególnych rozdziałów w zasadzie zachowano, uwzględniając propozycje autorskie.
Zgodnie z tytułem książki Chaos czy twórcza destrukcja? Ku nowym modelom w gospodarce i polityce zawarte w niej rozdziały są poświęcone tematyce odnoszącej się przede wszystkim do ekonomii, ale także do polityki. Na obecnym etapie badań są to zagadnienia wybrane i opracowane zgodnie z kompetencjami poszczególnych autorów. Ukazane są różnorodne aspekty twórczości i destrukcji wielu podmiotów w powiązaniu z IKT, informacjami i wiedzą, jak też przebieg, skutki i oddziaływania dokonujących się przemian. Zostaną one pokrótce omówione, poczynając od zagadnień ogólnych, a kończąc na bardziej szczegółowych oraz od związanych z ekonomią - na pozaekonomicznych.
Bezpośrednio do koncepcji twórczej destrukcji w ujęciu J.A. Schumpetera odnosi się rozdział Anny Zorskiej. Autorka przedstawia osiągnięcia naukowe i aktualne wątki dorobku Schumpetera ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmu twórczej destrukcji w sferze gospodarczej oraz roli innowacji w działalności przedsiębiorstw. Z tej perspektywy przeanalizowano współczesne problemy działalności innowacyjnej przedsiębiorstw i polityki państwa w stymulowaniu innowacyjności i szerzej - przemiany technologiczno-ekonomiczne dokonujące się na świecie w dobie globalizacji i rewolucji informacyjnej. W tym wielkim nurcie przemian kształtuje się rozwój i nowa charakterystyka innowacyjności przedsiębiorstw i gospodarek krajowych oraz rozwój gospodarki opartej na wiedzy w wielu krajach. W konsekwencji nowych uwarunkowań i przebiegu procesów technologicznych i gospodarczych ewoluuje mechanizm twórczej destrukcji współcześnie działający na świecie.
Obecna rewolucja technologiczna stworzyła nowe warunki dla przekształcania działalności przedsiębiorstw poprzez wykorzystanie outsourcingu i off shoringu, co skutkuje zmianami w międzynarodowej wymianie towarów, zwłaszcza nowoczesnych usług. Marcin Ślepko omawia przebieg procesów outsourcingu i off shoringu usług w krajach wysoko rozwiniętych oraz ich wpływ na rozwój sektora informacyjnego w Indiach i innych krajach mniej rozwiniętych. Są to procesy na tyle zaawansowane, że występują już związane z tym makroekonomiczne konsekwencje, które w pewnym stopniu można przypisać działaniu mechanizmu twórczej destrukcji w skali gospodarki światowej.
Na poziomie mikroekonomicznym twórcza destrukcja przejawia się nie tylko we wdrażaniu nowych technologii informacyjnych i innych, lecz w szerszym ujęciu - w przemianach modeli biznesu przedsiębiorstw dążących do podniesienia efektywności i konkurencyjności w zmieniających się warunkach rynkowych. Na tle nowych osiągnięć technologii informacyjnych Michał Jasiorkowski przedstawia różne modele innowacyjności przedsiębiorstw i tworzenie nowych modeli biznesu firm internetowych, a w konsekwencji powstanie gospodarki internetowej.
Zdaniem autora pod bezpośrednim wpływem mechanizmu twórczej destrukcji znajdują się innowacyjność i modele biznesu przedsiębiorstw działających w gospodarce internetowej. Możliwości transformowania firm i ich działalności w sektorze informacyjnym przedstawia Nina Stępnicka, analizując przemiany serwisu aukcyjnego Allegro.pl w kontekście zasad i charakterystyki Web 2.0. Główne rozważania dotyczą wykorzystania narzędzi Web 2.0 i Web 3.0, a także wpływu mechanizmu twórczej destrukcji na rozwój i przemiany wspomnianego serwisu. Oceniając perspektywy Allegro.pl - na tle polskiego rynku aukcji internetowych - autorka podkreśla wpływ użytkowników serwisu na ulepszanie jego funkcjonowania z jednej strony, z drugiej zaś - rolę kierownictwa firmy w przemianach biznesowych i organizacyjnych Allegro.pl.
Książka "Chaos czy twórcza destrukcja?" - Anna Zorska (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 269 stron i została wydana w 2011 r.