pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Centra, prowincje, zaułki. Seria: Krytyka XX i XXI wieku

Autor książki:

Elżbieta Dutka

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2016
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 312 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788324230495
ISBN: 978-83-2423-049-5
Data: 2016-11-15
Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W najnowszym tomie Julii Hartwig Spojrzenie odnaleźć można znamienną uwagę: "jaka to przestrzeń bez końca/ od zachwytu światem/ do gęstej grozy nocy". Metaforyka i tematyka przestrzenna w twórczości autorki Zobaczonego jest jednym z najważniejszych środków ujmowania doświadczeń artystycznych i życiowych, własnych i cudzych. W pracy przedstawiono propozycję odczytania różnorodnego dorobku twórczego Julii Hartwig, obejmującego nie tylko poezję, ale także diarystykę, utwory dla dzieci, felietony, eseje i tłumaczenia, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie aspektów przestrzennych i wymiaru autobiograficznego. Wykorzystując narzędzia podsuwane przez geopoetykę i inne tendencje badawcze związane ze "zwrotem topograficznym", wyróżniono trzy sekwencje czasowo-przestrzenne w twórczości Julii Hartwig: francuską, z którą związane są życiowe i artystyczne początki, amerykańską - wyznaczającą istotną cezurę oraz polską - stały i trudny punkt odniesienia. Pozwalają one dostrzec w twórczości autorki Błysków swego rodzaju auto/bio/geo/grafię, a zarazem odsłaniają problematyczność kluczowych dla niej pojęć: centrum, prowincja, zaułek. Wyodrębnione sekwencje skłaniają do interpretacji utworów Julii Hartwig w kontekście sporów i przemian w kulturze współczesnej, tradycji i codzienności, historii i pamięci, przekonują o tym, że - jak można przeczytać w wierszu tytułowym z tomu Spojrzenie - "Nie w wybranym nie w oczekiwanym/ miejscu się pokaże/ ten odmieniony w jednej chwili świat".

Elżbieta Dutka - dr hab. profesor nadzwyczajny w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. I. Opackiego (Zakładzie Literatury Współczesnej) Uniwersytetu Śląskiego. Autorka książek: Ukraina w twórczości Włodzimierza Odojewskiego i Włodzimierza Paźniewskiego (Katowice, 2000); Mnożenie siebie. O poezji Andrzeja Kuśniewicza (Katowice, 2007); Okolice nie tylko geograficzne. O twórczości Andrzeja Kuśniewicza (Katowice 2008); Zapisywanie miejsca. Szkice o Śląsku w literaturze przełomu wieków XX i XXI (Katowice 2011); Próby topograficzne. Miejsca i krajobrazy w literaturze polskiej XX i XXI wieku (Katowice 2014); współredaktorka tomów zbiorowych m.in. Proza polska XX wieku. Przeglądy i interpretacje (tom 2 Katowice 2012, tom 3 Katowice 2014). Zajmuje się literaturą polską wieku XX i XXI, zwłaszcza prozą kresową i galicyjską, literaturą regionalną oraz dydaktyką literatury.

Książka "Centra, prowincje, zaułki. Seria: Krytyka XX i XXI wieku" - Elżbieta Dutka - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 312 stron i została wydana w 2016 r.