pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Carlo Goldoni w polskim Oświeceniu

Autor książki:

Justyna Łukaszewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa: miękka
Ilość stron: 178 s.
EAN: 9788322914892
ISBN: 83-229-1489-X
Data:2001-01-06
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Autorka analizuje rozwój polskiej recepcji twórczości Carla Goldoniego w polskim Oświeceniu w układzie chronologicznym w ramach periodyzacji przyjętej przez badaczy historii literatury polskiej, a zatem od wczesnego oświecenia po czasy stanisławowskie. Bada związki twórczości Goldoniego i kulturę polską (przede wszystkim jej znaczenie dla rozwoju polskiej sceny narodowej) na podstawie zmieniającej się praktyki translatorskiej, w dużym stopniu zależnej od ówczesnych poglądów na tłumaczenie. Proces przyswajania literaturze polskiej, a także scenie narodowej utworów włoskiego autora ujawnia się w analizie zachowanych tekstów (komedii, jak również argumentów i scenariuszy oraz librett operowych), które były podstawą spektakli realizowanych na scenach polskich w oryginale, a także przeróbek i mniej lub bardziej wiernych przekładów ogłoszonych drukiem lub ocalałych tylko w postaci rękopisu. Obraz uzupełniają inne składniki przedstawienia teatralnego (aktorzy) oraz opinie współczesnych wyrażone m.in. w korespondencji i recenzjach teatralnych.

Książka "Carlo Goldoni w polskim Oświeceniu" - Justyna Łukaszewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spis treści:

Rozdział I. Wstęp; Rozdział II. Goldoni w epoce saskiej: Cz. 1. Teatr dworski Augusta III, Cz. 2. Jezuicka scena szkolna; Rozdział III. Goldoni w Oświeceniu stanisławowskim: Cz. 1. Komedia w latach 1765-1773, Cz. 2. Komedia w latach 1774-1795, Cz. 3. Opera buffo; Rozdział IV. Goldoni w trzydziestoleciu postanisławowskim; Rozdział V. Uwagi końcowe: Cz. 1. Obecność Goldoniego w Polsce na tle recepcji europejskiej, Cz. 2. Polscy aktorzy w komediach Goldoniego, Cz. 3. Autor w wiadomości odbiorców, Cz. 4. Utwory Goldoniego grane w Polsce do 1830 roku; Rozdział VI. Aneks.