pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Bycie, czyli Nic. Przyczynek do lektury Heideggera

Autor książki:

Magdalena Hoły-Łuczaj

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 150 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788376382470
ISBN: 978-83-7638-247-0
Data: 2013-01-15
9.60 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Przekonanie o istotowym pokrewieństwie bycia i Niczego w głównej mierze wydaje się decydować o specyfice filozofii Martina Heideggera. Zrozumienie ich związku jest kluczowe dla właściwego ujęcia charakteru Heideggerowskiego bycia. Znaczenie pojęcia Niczego (Nichts) w miarę rozwoju myśli filozofa ze Schwarzwaldu stawało się coraz bardziej widoczne. Po Zwrocie (Kehre) wyrasta ono na jedno z centralnych ogniw, wokół których skupia się namysł Heideggera.

Równocześnie żadne inne pojęcie z Heideggerowskiego słownika nie wzbudziło takiej konsternacji i licznych dezinterpretacji. Wizja złączenia bycia i „nicości” nie wydawała się zrozumiała. Zastanawiano się, jak można je ze sobą wiązać, skoro „nic” jest zaprzeczeniem bycia, jego brakiem. Nic i bycie są przecież ulokowane na przeciwległych biegunach ontologicznych. Chęć ich uzgodnienia musi nieść karkołomne skutki. Takich też doszukiwano się u Heideggera.

Przyczyną tych nieporozumień było potraktowanie Heideggerowskiego Nic jako pierwiastka destrukcyjnego. Według autora Przyczynków do filozofii to twierdzenie dało impuls do mylnych odczytań jego koncepcji. Wbrew intencjom Heideggera byciu przypisano mroczne i złowrogie właściwości. Miało to tym samym niezwykle znaczące konsekwencje dla ogólnego wizerunku jego filozofii: została skojarzona z pesymizmem, jej wymowa według komentatorów była „przygnębiająca” .

W mojej pracy postaram się zdjąć to odium ciążące na dziele Heideggera. Pokażę, że jego pojęcie Niczego nie odnosi się do niszczycielskiej siły, która miałaby cechować bycie, ale związane jest z ukazaniem odmienności bycia i bytu. Spróbuję tym samym przedstawić, w jaki sposób Heideggerowskie Nic wychodzi poza prostą opozycję negacji i afirmacji, jak też wyjaśnić, dlaczego filozof uznał je za najwłaściwsze określenie bycia. Ze Wstępu

Książka "Bycie, czyli Nic. Przyczynek do lektury Heideggera" - Magdalena Hoły-Łuczaj - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 150 stron i została wydana w 2012 r. Cena 9.60 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.