pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Błogosławieni ubodzy. XVII niedziela biblijna

Autor książki:

ks. Piotr Łabuda

Dane szczegółowe:
Wydawca: Biblos
Oprawa: miękka
Ilość stron: 60 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788373323810
ISBN: 978-83-7332-381-0
Data:2001-02-03
Cena wydawcy: 10.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Tegoroczny ogólnopolski program homiletyczny, przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski, zwraca szczególną uwagę na kwestię ubóstwa, jako na ważną dla chrześcijanina rzeczywi-stość. Stąd też rok duszpasterski 2005/2006 został osnuty wokół tematu "Przywracajmy nadzieję ubogim”. W ten całoroczny cykl rozważań wpisuje się Niedziela Biblijna przeżywana w die-cezji tarnowskiej w ramach XXXIII niedzieli zwykłej. Temat szczegółowy na tę niedzielę brzmi: "Błogosławieni ubodzy”.
Tak ujęta problematyka w niniejszej publikacji znalazła wy-raz w trzech zasadniczych opracowaniach: liturgii mszalnej, na-bożeństwie słowa Bożego i katechezie dla młodzieży (dzieci), którą zresztą można również realizować w ramach spotkań z parafialnymi grupami dziecięcymi, młodzieżowymi, czy też grupami tworzonymi przez osoby dorosłe. Celem niniejszych opracowań jest zwrócenie uwagi na wartość ubóstwa jako środ-ka, który wiedzie człowieka do zbawienia, a osiągnięcie tego celu umożliwia przede wszystkim Pismo Święte.
W ramach liturgii mszalnej, której pozwoliłem sobie nadać tytuł: "Być ubogim, czekając na powrót Chrystusa”, rozważy-my szerzej kwestię potrzeby lektury Pisma Świętego. Lektura Biblii jest bowiem drogą ludzi ubogich, którzy poznając naukę Objawioną, tym samym przygotowują się do spotkania z Chry-stusem w chwili śmierci.
Nabożeństwo słowa Bożego koncentruje się wokół pierw-szego błogosławieństwa – ludzi ubogich w duchu (zob.
Mt 5,3), które przekazuje nam Ewangelista Mateusz. Celem tej medytacji biblijnej jest ukazanie, jaką wartość ubóstwu przypi-sywał Stary i Nowy Testament, a – co za tym idzie –wskaza-nie, że człowiek prawdziwie ubogi to ten, który swoje bogac-two upatruje głównie w natchnionym słowie Bożym. Analizu-jąc Chrystusowe błogosławieństwo, równocześnie warto przy-pomnieć sobie, jaką rolę natchnienie odgrywało w Biblii. Ca-łość tych rozważań osnuta jest wokół obszernych fragmentów Pisma Świętego. Takie obfite sięgnięcie do tekstów biblijnych pozwoli uczestnikom nabożeństwa "zasłuchać się” w słowach Pana. Rzecz jasna, prowadzący nabożeństwo może samodziel-nie decydować, z ilu fragmentów Pisma skorzysta, jednak wy-daje się, iż prawdziwa wartość godziny biblijnej tkwi w roz-smakowaniu się w pięknie i głębi dobrze przekazanego tekstu biblijnego.
Trzecia część może posłużyć do uwrażliwienia, w ramach katechezy, czy też spotkań różnych grup parafialnych uczniów Chrystusa, na piękno i bogactwo Pisma Świętego. Poprzez na-wiązanie do wybranych postaci starotestamentalnych, świad-ków Kościoła pierwszych wieków, czy też ludzi żyjących we współczesnym świecie, można na kilka dni przed Niedzielą Bi-blijną ukazać i przypomnieć znaczenie Biblii w życiu Kościoła powszechnego i każdego człowieka. Warto w czasie takich spotkań poprosić o przyniesienie Pisma Świętego, czy też za-chęcić, aby w każdym domu taka Księga mogła być obecna.
Uzupełnieniem niniejszych materiałów mogą być inne opracowania biblijne, których nie brakuje na rynku księgar-skim. Ze swojej strony mogę zachęcić do lektury kwartalnika "Krąg Biblijny”, w którym można znaleźć opracowania przy-kładowych spotkań biblijnych, a także omówienia ważniej-szych zagadnień z zakresu biblistyki. Materiały te mogą być pomocne przy zakładaniu i prowadzeniu grup biblijno-dyskusyjnych.
Zanim jednak każdy z nas sięgnie po przedstawione pro-pozycje homilii czy rozważań, sądzę, że warto także sobie po-stawić pytanie o to, w jaki sposób pielęgnujemy w naszym co-dziennym życiu przyjaźń ze słowem Boga? Tym słowem, które ukształtowało nas w łonie matki, które wychowywało nas w latach dziecięcych i młodzieńczych (zob. Jr 1,5-8), które wreszcie powołało nas do służby przy Ołtarzu Pana.
Odpowiedź na pytanie o relację między osobami sprawu-jącymi święte sakramenty, uczącymi katechezy, zajmującymi się wychowaniem młodego pokolenia a Biblią, jest niezwykle ważna. Ważne jest nie tylko to, co przekazujemy, ale czy nasz przekaz opiera się na autentycznym spotkaniu z Bożym orę-dziem, które sprawia, że stajemy się rzeczywistymi świadkami słowa. Albowiem mamy być przecież nie tyle nauczycielami, ale świadkami – tymi, którzy prowadzą lud Boży do spotkania z wiarą. Aby to mogło się spełniać, winniśmy ową lekturą sło-wa Bożego żyć.
Pamiętamy jeszcze słowa, które skierował Jan Paweł II do alumnów tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, w czasie ich pielgrzymki do Rzymu z racji Roku Jubileuszo-wego. Ojciec Święty powiedział wówczas: "Świat was potrze-buje. Potrzebuje waszej świętości i waszego autentycznego chrześcijańskiego świadectwa. Nieście Ewangelię do ludzi na-szych czasów, którzy chętniej słuchają świadków niż nauczy-cieli i są bardziej wrażliwi na żywy przykład niż na słowa”.
Do tego dawania świadectwa, o które prosił Jan Paweł II, w sposób szczególny wezwani są ci, którym została powierzo-na misja nauczania w Kościele. Początek kolejnego roku kate-chetycznego to dobry moment, aby zastanowić się nad posta-wionym pytaniem: Czym dla mnie jest Pismo Święte? Odpo-wiedź na to pytanie będzie bowiem równocześnie odpowiedzią na pytanie: Jakim jestem świadkiem Chrystusa? Pytania te są tym bardziej ważne, że zapewne zauważamy, jak niewielu młodych – naszych uczniów i wychowanków – ma ochotę na czytanie Pisma Świętego. Pomijając generalną niechęć do słowa pisanego, można odnieść wrażenie, że ludzie młodzi w sposób szczególny bronią się przed lekturą Pisma Świętego. Współczesny człowiek, przyzwyczajony często do wygody, nie ma w sobie przede wszystkim pragnienia, aby po-znawać Boga poprzez lekturę Biblii.
Podejmując zatem trud rozbudzenia ciekawości lekturą Objawionego Słowa, musimy równocześnie przyjrzeć się sobie samym. Wydaje się bowiem, że niejednokrotnie problem ten dotyka nie tylko tych, którzy są przez nas wychowywani. Stąd, też głosząc, iż lektura Pisma Świętego jest ubogą drogą do zbawienia, ustalmy, w jakim stopniu my sami zagłębiamy się w lekturę Pisma Świętego. Niech to głoszenie słowa będzie również czasem naszego stawania się gorącymi jego świadka-mi (zob. Ap 3,14-15).

Książka "Błogosławieni ubodzy. XVII niedziela biblijna" - ks. Piotr Łabuda - oprawa miękka - Wydawnictwo Biblos.

Spis treści:

Wstęp

Msza Święta

Nabożeństwo słowa Bożego:
„Błogosławieni ubodzy w duchu” (Mt 5,3)

Spotkanie z Biblią:
Pismo Święte w moim życiu