pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Biuletyny informacyjne Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. 1948. Tom 2

Dane szczegółowe:
Wydawca: Książka i Wiedza
Oprawa: miękka
Ilość stron: 211 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788305127745
ISBN: 83-05-12774-5
Data:2001-01-04
Cena wydawcy: 11.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W publikowanych tu Biuletynach Informacyjnych widać wyraźnie, iż przygotowanie do możliwie "bezbolesnego" i skutecznego wchłonięcia PPS było w 1948 r. jednym z najważniejszych - o ile nie najważniejszym - zadań politycznych, jakie kierownictwo PPR postawiło przed aparatem bezpieczeństwa. PPS była infiltrowana w istocie od chwili utworzenia jeszcze w "Polsce Lubelskiej" (zajmowała się tym Sekcja I Wydziału V w Departamencie V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego), a obok aparatu bezpieczeństwa działały w niej intensywnie również "polityczne wtyczki" PPR. Władysław Gomułka, który był jednym z promotorów ubezwłasnowolnienia PPS, nie zdawał sobie zapewne sprawy, iż został już wyznaczony do roli "polskiego Tity". 5 kwietnia Wydział Stosunków Międzynarodowych KC WKF(b) przygotował dla kremlowskiego kierownictwa opracowanie pt. "O antymarksistowskich tendencjach ideologicznych kierownictwa PPR", w którym sekretarz generalny PPR był osobą najczęściej cytowaną i zawsze w negatywnym oświetleniu. "Rozprawa" z "prawicowo-nacjonalistycznym odchyleniem", której pierwsza faza osiągnęła punkt kulminacyjny podczas wielodniowego posiedzenia KC PPR (31 sierpnia - 3 września), zajęła towarzyszom Gomułki kilka miesięcy i spowodowała, iż akt wchłonięcia PPS dokonał się dopiero w grudniu. Charakterystyczne - i oczywiste - iż cała ta rozgrywka, która toczyła się wewnątrz PPR, nie znajdowała w istocie odbicia w Biuletynach Informacyjnych MBP, choć aparat bezpieczeństwa został w nią dość szybko włączony. Na początku października utworzona została niewielka i ściśle utajniona "grupa specjalna", którą nadzorował wiceminister bezpieczeństwa publicznego Roman Romkowski. 13 października miały miejsce pierwsze aresztowania. Droga do procesu Gomułki została otwarta.

(ze wstępu)

Książka "Biuletyny informacyjne Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. 1948. Tom 2" - oprawa miękka - Wydawnictwo Książka i Wiedza.

Spis treści:

Wstęp Andrzej Paczkowski, Grzegorz Jakubowski

Biuletyn Informacyjny nr [1]23
Szeptana propaganda; Polska Partia Socjalistyczna; Młodzież; Polskie Stronnictwo Ludowe; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 2(24)
Szeptana propaganda — nastroje; Polska Partia Socjalistyczna; Polskie Stronnictwo Ludowe; Stronnictwo Ludowe; Młodzież; Kler; Z wyborów do rad zakładowych; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi; Ulotki.

Biuletyn Informacyjny nr 3(25)
Szeptana propaganda — prowokacje; Stronnictwo Ludowe; Kler; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi; Z danych Komendy Głównej MO; Ulotki; Z prasy WRN-owskiej.

Biuletyn Informacyjny nr 4
Szeptana propaganda; Polska Partia Socjalistyczna; Stronnictwo Ludowe; Szkolnictwo; Młodzież; Duchowieństwo; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 5(27)
Szeptana propaganda; Polskie Stronnictwo Ludowe; Stronnictwo Ludowe; Młodzież; Kler; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi; Ze sprawozdania K[omendy] G[łównej] MO za styczeń 1948 r.

Biuletyn Informacyjny nr 6(28)
Szeptana propaganda; Polska Partia Socjalistyczna; Polskie Stronnictwo Ludowe. Stronnictwo Ludowe; Duchowieństwo; Nauczycielstwo; Młodzież; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 7(29)
Szeptana propaganda; Polska Partia Socjalistyczna; Stronnictwo Ludowe; Kler; Młodzież; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalość band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 8(30)
Szeptana propaganda; Wystąpienia antysemickie; Polska Partia Socjalistyczna; Polskie Stronnictwo Ludowe; Kler; Wywiad; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 9(31)
Szeptana propaganda; Z wypowiedzi aktywu Polskiej Partii Socjalistycznej; Stronnictwo Ludowe; Polskie Stronnictwo Ludowe; Stronnictwo Pracy; Wrogie wystąpienia w związku ze „Służbą Polsce"; Młodzież; Kler;Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 10(32)
Ulotki; Wroga działalność związana z dniem 3 Maja; Szeptana propaganda; Polska Partia Socjalistyczna; Duchowieństwo; Młodzież; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 11(33)
Ulotki; Szeptana propaganda; Stronnictwo Ludowe; Kler; Młodzież; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 12(34)
Szeptana propaganda; Ulotki; Polska Partia Socjalistyczna Wolność, Równość, Niepodległość; Stronnictwo Pracy; Kler; Młodzież; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 13(35)
Szeptana propaganda — ulotki; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 14(36)
Szeptana propaganda; Polska Partia Socjalistyczna; Stronnictwo Ludowe; Polskie Stronnictwo Ludowe; Stronnictwo Demokratyczne; Młodzież; Kler; Wroga działalność na obiektach gospodarczych.

Biuletyn Informacyjny nr 15(37)
Szeptana propaganda; Stronnictwo Ludowe; Kler; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 16(38)
Szeptana propaganda; Polska Partia Socjalistyczna; Stronnictwo Ludowe; Stronnictwo Pracy; Młodzież; Kler; Polskie Stronnictwo Ludowe; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 17(39)
Szeptana propaganda; Stronnictwo Ludowe; Młodzież; Kler; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 18(40)
Szeptana propaganda — nastroje; Ulotki; Polska Partia Socjalistyczna; Stronnictwo Ludowe; Polskie Stronnictwo Ludowe; Stronnictwo Pracy; Kler; Administracja; Niemcy; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Biuletyn Informacyjny nr 20(42)
Sytuacja na wsi; Wroga propaganda; Ulotki; Polska Partia Socjalistyczna; Stronnictwo Ludowe; Nauczycielstwo; Młodzież; Kler; Wroga działalność na obiektach gospodarczych; Działalność band i walka z nimi.

Kalendarium 1948

Wykaz skrótów

Indeks nazwisk