Dane szczegółowe: | |
Wydawca: | Bezdroża |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 125 s. |
Wymiar: | 123x176 mm |
EAN: | 9788360506004 |
ISBN: | 83-60506-00-0 |
Data: | 2001-02-01 |
Opis książki:
Zupełnie nowy sposób przedstawienia i zwiedzania gór, w którym opisowi proponowanych wędrówek towarzyszą kolorowe mapki i profile terenu - pierwszy rzut oka na nie wystarczy, by przekonać się, czy mamy do czynienia z propozycją spaceru, czy prawdziwej górskiej wyprawy. W orientacji w terenie pomagają znaki graficzne przy opisie trasy i profilu - szczytów, schronisk, węzłów szlaków turystycznych, a zdobywającym górskie odznaki turystyczne przyda się punktacja GOT. Piękne, barwne fotografie sprawiają, że przewodnik staje się jednocześnie swoistym albumem. Nie zabrakło też planów większych miast rejonu oraz informacji krajoznawczych i praktycznych o terenach, które przemierzamy. Kolorowej, atrakcyjnej szacie graficznej towarzyszy tekst napisany przez profesjonalistów - przewodników górskich, którzy nie raz przedeptali polecane szlaki. Liczy się również wygoda użytkowania książki na spirali - nie trzeba martwić się o połamanie grzbietu czy niemożność całkowitego otwarcia przewodnika.
Opis tytułu:
Bieszczady są jednym z najbardziej oryginalnych i niepowtarzalnych regionów Polski. Ich położenie i historia zadecydowały, że stały się one niepowtarzalne niemal pod każdym względem. Malownicze połoniny i szerokie doliny z zachowanymi łemkowskimi cerkwiami i cmentarzami, tworzą urzekający obraz o każdej porze roku. Do niedawna jeszcze prawie niedostępne dla turystów Bieszczady (dziś coraz bardziej popularne), dają niepowtarzalną możliwość obcowania z przyrodą i kulturą charakterystyczną dla tego regionu. Bieszczady urzekają wiosenną, soczystą zielenią, ale również piękną, barwną szatą jesienną czy zimową bielą. Polecamy je każdemu kto chce oderwać się od codziennej bieganiny i problemów, Ci którzy już zaznali uroku Bieszczadów, z pewnością doceniają ich magię, tym którzy jeszcze jej nie odkryli, nie pozostaje nic innego:)
Przewodnik przeznaczony jest zarówno dla tych osób, dla których górskie wycieczki nie są rzadkością jak i dla tych, którzy w góry wybiorą się na rodzinny spacer. W związku z tym opisano tu długie trasy górskie (np. z Cisnej przez Chryszczatą do Komańczy), ale też trasy bardziej spacerowe np. z Ustrzyk Górnych na Połoninę Caryńską, czy też z Wetliny na Połoninę Wetlińską. Autor poświęca wiele miejsca nie tylko najbardziej znanym miejscom w urokliwych Bieszczadach, ale poleca również mało popularne zakątki, którym warto poświęcić uwagę. Cóż, każdy słyszał o połoninach, ale nie każdy wie, że w Bieszczadach znaleźć można przepiękne osuwiskowe jeziorka (Rezerwat Zwiezło), czy pozostałości dawnej wsi bieszczadzkiej i żeremia bobrze w Tworylnem. Przewodnik opisuje zarówno walory krajoznawczo-przyrodnicze regionu Bieszczadów, jak i aspekt historyczny, szczególnie zwraca uwagę miejsca atrakcyjne widokowo. Przy każdej z tras znajdziemy jej profil wysokościowy i schematyczną mapkę. Odgrywają one szczegolnie ważną rolę przy fragmentach tras, które nie prowadzą szlakami turystycznymi. Poza informacjami krajoznawczo-historycznymi, przewodnik dostarcza wiele informacji praktycznych dotyczących komunikacji, noclegów, wyżywienia. Na końcu przewodnika znalazły się podstawowe wiadomości dotyczące regionu, ich przyrody, historii i zabytków, oraz krótkie opisy miejscowości regionu. Przewodnik po Bieszczadach wydany w Serii z falą przyda się każdemu kto wybiera się na ich odkrywanie.
O autorze:
Paweł Klimek – przewodnik beskidzki związany z SKPG w Krakowie, dwukrotnie prowadził kursy przewodnickie, od kilku lat regularnie prowadzi wykłady dla przyszłych przewodników. Góry są jego prawdziwą pasją – każdą wolną chwilę stara się wykorzystać do ich poznawania i odkrywania ich uroków i tajemnic. Od kilku lat współpracuje z Wydawnictwem "Bezdroża” m.in. przy przewodnikach "Czechy” i "Słowacja”, do których napisał "górskie” rozdziały. Jest współtwórcą koncepcji "Serii z falą” – redagował przewodniki narciarskie, tom "Bieszczady i Beskid Niski” oraz część tomu "Beskid Śląski, Żywiecki i Mały” jest jego autorstwa. Polskie góry wielokrotnie przemierzył z plecakiem i samochodem – proponuje wiec tylko naprawdę ciekawe trasy. Drugą jego pasją jest fotografia - "dzięki niej odkryłem, że każde miejsce ma dziesiątki swoich wcieleń – zależnie od pory roku, dnia, pogody. W górach zawsze jest coś, co sprawia, że przystajemy na chwilę zdumieni i zadumani – choćbyśmy już znali je na wylot i bywali dziesiątki razy. Dlatego zawsze warto chodzić po górach."
Książka "Bieszczady z plecakiem" - Paweł Klimek - oprawa miękka - Wydawnictwo Bezdroża.
Spis treści:
Trasa 1. Komańcza - Duszatyn - Zwiezło
Trasa 2. Rzepedź - Suliła - Rzepedź
Trasa 3. Bystre - Rabe - Bystre
Trasa 4. Polanki - Łopienka - Korbania
Trasa 5. Ustrzyki Dolne - Równia - Ustrzyki Dolne
Trasa 6. Bukowiec - Beniowa - Sianki
Trasa 7. Żubracze - Hyrlata - Żubracze
Trasa 8. Jabłonki - Wołosań - Cisna
Trasa 9. Jabłonki - Łopiennik - Jabłonki
Trasa 10. Cisna - Sasło - Przysłup
Trasa 11. Wetlina - Rabia Skała - Wetlina
Trasa 12. Kalnica - Smerek - Kalnica
Trasa 13. Wetlina - Połonina Wetlińska - Wetlina
Trasa 14. Ustrzyki Górne - Połonina Caryńska - Ustrzyki Górne
Trasa 15. Wołosate - Halicz - Wołosate
Trasa 16. Ustrzyki Górne - Tarnica - Ustrzyki Górne
Trasa 17. Widełki - Bukowe Berdo - Ustrzyki Górne
Trasa 18. Berehy Górne - Połonina Caryńska - Berehy Górne
Trasa 19. Zatwarnica - Tworylne - Terka
Trasa 20. Sękowiec - Dwernik-Kamień - Widełki
Trasa 21. Polana - Otryt - Bereżki
Trasa 22. Wetlina - Kremenaros - Wetlina
Trasa 23. Terka - Jaworzec - Terka
Trasa 24. Cisna - Chryszczata - Komańcza
Trasa 25. Nowy Łupków - Solinka - Roztoki Górne
Znakowane szlaki piesze Bieszczad
Informacje praktyczne
Informacje krajoznawcze
Miejscowości regionu
Indeks