pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Barok. Historia-Literatura-Sztuka. Nr 2(42)/2014

Dane szczegółowe:
Wydawca: Neriton
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 271 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9770123232336
ISSN: 1232-3233
Data: 2016-02-05
Cena wydawcy: 52.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Kolejny (42) numer „Baroku”, poświęcony jest podróżom pozaeuropejskim; numer otwiera ważny tekst podsumowujący polski stan badań oraz postępy edytorskie prac związanych z podróżowaniem. W dalszej kolejności zamieszczono eseje znanych historyków, związane z tematyką podróży dalekomorskich, obejmujące niemal cały znany ówcześnie świat, poruszające problemy poszczególnych bohaterów czy inspiracji dalekomorskich, np. w muzyce bądź architekturze. Numer zawiera również prezentacje dwóch wystaw: w Wenecji i Warszawie, oraz recenzje wydawnicze, a także kronikę UW za cały rok 2014.

Książka "Barok. Historia-Literatura-Sztuka. Nr 2(42)/2014" - oprawa miękka - Wydawnictwo Neriton. Książka posiada 271 stron i została wydana w 2014 r.

Spis treści:

Ad Lectorem (Juliusz Chrościcki)

ROZPRAWY

Wojciech Tygielski, PODRÓŻOPISARSTWO HISTORYCZNE

Ireneusz Szczukowski, „BO CO MIAŁO IŚĆ W KOŚCI, OBRÓCIŁO SIĘ W SKORUPĘ” OPISANIE CZŁOWIEKA I ŚWIATA W UCZONYCH ROZMOWACH WOJCIECHA TYLKOWSKIEGO )

Karol Łopatecki, WYPRAWA WŁADYSŁAWA KONSTANTEGO WITUSKIEGO PO EUROPIE ZACHODNIEJ I BRAZYLII W LATACH 1633-1637 Aneks: Relacja z pobytu Władysława Konstantego Wituskiego w Brazylii (9 VIII 1634 - 25 III 1635)

Olga Isabel Acosta Luna (Bogotá), Ewa Kubiak (Łódź), BAROKOWE DZIEDZICTWO QUITO I BOGOTY W RELACJACH Z PODRÓŻY ALEXANDRA VON HUMBOLDTA

Natalia Królikowska, WŁADCA I PODDANI W IMPERIUM OSMAŃSKIM I W CHANACIE KRYMSKIM W OCZACH EUROPEJSKICH PODRÓŻNIKÓW W XVI-XVIII W.

Sławomira Żerańska-Kominek, OPISANIE MUZYKI W RELACJACH POLSKICH PODRÓŻNIKÓW NA BLISKI WSCHÓD

Justyna Dziubecka, Marzena Królikowska-Dziubecka, W POSZUKIWANIU EGZOTYKI. EUROPEJSKIE PODRÓŻE DO EGIPTU OD XVI PO XVIII WIEK

Edward Kajdański, MICHAŁ BOYM - PODRÓŻNIK, DYPLOMATA, UCZONY, ARTYSTA

Marta Dargas, HANXUE VERSUS SONGXUE- MYŚL CHIŃSKA W XVI-XVIII WIEKU

Maciej Tybus, JAPAN IN 17TH C. SCIENTIFIC TEXTS AND TRAVEL RELATIONS - VAN LINSCHOTEN, MONTANUS, KAEMPFER

Tomasz Dziubecki, BLISKOWSCHODNIE INSPIRACJE W ARCHITEKTURZE FRANCESCO BORROMINIEGO

INEDITA

Joanna Krauze-Karpińska, PO CO PODRÓŻOWANO W DAWNYCH WIEKACH: DWIE RELACJE: 1. RELACYJA SOLENNEJ AUDYJENCYI U CESARZA JEGO MOŚCI TURECKIEGO; 2. RZETELNA RELACYJA NADER OKRUTNEJ ŚMIERCI KTÓRĄ PONIÓSŁ… KS. FRANCISZEK CYRANI…

OMÓWIENIA WYSTAW

Agnieszka Jaźwińska-Pudlis, „Le porcellane di Marino Nani Mocenigo” - wystawa prywatnej kolekcji w Ca’ Rezzonico, Wenecja ( 14 czerwca - 30 listopada 2014). Katalog, ss. 142, il. 512

OMÓWIENIA I PRZEGLĄDY

Katarzyna Bożeńska, LITERACKIE OBRAZY DAWNYCH PODRÓŻY. ROMANA KRZYWEGO WĘDRÓWKI Z MNEMOZYNE

RECENZJE I NOTY

Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje, t. 1: Kavalírská cesta českého šlechtice do německých zemí, Itálie, Francie, Španělska a Portugalska, red. Zdeněk Hojda, Eva Chodějovská, ss.758; t. 2: Cestovní deník Heřmana Jakuba Černína z let 1678-1682, ss. 874, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2014 (Anna Kaliszewska) )

X Międzynarodowe Dni M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Jubileusz z nową książką i płytą (Teresa Kaczorowska) )