pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Badania efektywności procesu ekstrakcji miedzi. Prace Habilitacyjne 8

Autor książki:

Ryszard Cierpiszewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Oprawa: miękka
Ilość stron: 166 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788389224453
ISBN: 83-89224-45-3
ISSN: 1642-3119
Data:2001-01-18
Cena wydawcy: 31.93 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Hydrometalurgia dotyczy przetwarzania rud, koncentratów i innych surowców zawierających metale w procesach mokrych, związanych z rozpuszczeniem niektórych składników. Procesy hydrometalurgiczne składają się z czterech etapów: ługowania, ekstrakcji, reekstrakcji i wydzielania metalu, często na drodze elektrolizy. Ekstrakcja jest zatem tylko jednym z etapów procesu hydrometalurgicznego i musi być dostosowana do warunków wynikających z poprzedzającego ją procesu ługowania. Jednocześnie otrzymany roztwór końcowy musi spełniać wymagania, np. elektrolizy, która jest ostatnim etapem hydrometalurgicznego otrzymywania metali.
Ekstrakcja w układzie ciecz-ciecz, będąca podstawą hydrometalurgicznych metod uzyskiwania metali, pozwala na przerób surowców, które w inny sposób nie mogłyby być przerabiane bądź byłyby przerabiane tylko w niewielkim stopniu.
Najbardziej rozpowszechnioną, a zarazem jedną z najlepiej poznanych i opanowanych metod hydrometalurgicznych stosowanych do produkcji metali jest ekstrakcja miedzi(II) hydroksyoksymami z kwaśnych roztworów siarczanowych. W metodzie tej przetwarzane są przede wszystkim rudy tlenkowe. Stosuje się ją również do odzysku miedzi z odpadów poflotacyjnych i wód kopalnianych. Ekstrahentami są alkilowe pochodne hydroksyoksymów benzofenonu, hydroksyoksymów acetofenonu i oksymów aldehydu benzoesowego. W nowoczesnych preparatach stosuje się mieszaniny oksymów lub mieszaninę oksymu z modyfikatorem zmieniającym jego właściwości ekstrakcyjne.
W latach 80. firma Imperial Chemical Industries zaproponowała do ekstrakcji miedzi(II) z roztworów chlorkowych preparat ACORGA CLX-50, w którym substancją czynną jest diester izododecylowy kwasu pirydyno3,5-dikarboksylowego. Opatentowano również proces CUPREX do przemysłowego otrzymywania miedzi z roztworów chlorkowych.
Miedź jest reekstrahowana wodą lub roztworem o niewielkim stężeniu jonów chlorkowych. W efekcie elektroliza kończąca cały proces prowadzi do otrzymania trudnych do wykorzystania granulek metalu. Rozwiązaniem tego problemy może być zaproponowana przez Kyuchoukov`a ekstrakcja mieszaniną dwóch reagentów o odmiennym mechanizmie powstawania kompleksu, np. ekstrahenta zasadowego i chelatującego.
Zastosowanie ekstrahentów hydrofobowych do ekstrakcji metali spowodowało wzrost zainteresowania kinetyką oraz mechanizmem tego heterofazowego procesu. W konsekwencji pojawiło się wiele prac dotyczących tych zagadnień z udziałem hydrofobowych ekstrahentów. Równocześnie wysunięto hipotezy przebiegu reakcji na granicy faz lub w filmie wodnym blisko powierzchni międzyfazowej z wcześniejszą adsorpcją hydrofobowych składników na granicy faz ciecz-ciecz.
Należy podkreślić konieczność dogłębnej analizy wielu zjawisk zachodzących w obu fazach objętościowych oraz na granicy faz. W ten sposób można zdobyć informacje na temat wzajemnych powiązań pomiędzy właściwościami fizykochemicznymi ekstrahentów oraz mechanizmem i kinetyką ekstrakcji pozwalające na optymalne prowadzenie procesu ekstrakcji. Znajomość tych powiązań pozwala na prawidłowy dobór ekstrahentów uwarunkowany ich cechami jakościowymi, wśród których największe znaczenie mają cechy techniczne, użytkowe, ekonomiczne i ekologiczne.
Wiedza o mechanizmie ekstrakcji umożliwia poprawę jej efektywności, polegającej na maksymalizacji efektów w wyniku wzrostu szybkości procesu i wzrostu ilości wyekstrahowanej miedzi. Zmiana tych wielkości wpływa na koszty produkcji miedzi metodą hydrometalurgiczną, umożliwiając zmniejszenie nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacji.
Ze wstępu Autora

Książka "Badania efektywności procesu ekstrakcji miedzi. Prace Habilitacyjne 8" - Ryszard Cierpiszewski - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Spis treści:

1. Wstęp

2. Cel pracy

3. Podział ekstrahentów
3.1. Ekstrahenty chelatujące
3.2. Ekstrahenty kwasowe
3.3. Ekstrahenty solwatujące
3.4. Ekstrahenty zasadowe

4. Produkcja miedzi metodą hydrometalurgiczną i jej aspekty ekologiczne
4.1. Produkcja miedzi metodą hydrometalurgiczną na świecie
4.2. Ekologiczne aspekty stosowanych metod otrzymywania miedzi

5. Charakterystyka układów siarczanowych i chlorkowych
5.1. Kwaśne roztwory siarczanowe
5.2. Roztwory chlorkowe

6. Metody badania szybkości ekstrakcji
6.1. Mieszalniki z intensywnym mieszaniem
6.2. Mieszalniki z zachowaniem powierzchni międzyfazowej
6.3. Metoda pojedynczej kropli
6.4. Metoda krótkiego kontaktu faz
6.5. Inne metody

7. Fizykochemia ekstrakcji miedzi(II) hydroksyoksymami z kwaśnych roz tworów siarczanowych
7.1. Porównanie szybkości ekstrakcji miedzi(II) ekstrahentami hydrofobowymi
7.2. Wpływ składu fazy organicznej na napięcie międzyfazowe
7.3. Szybkość kompleksowania jonów miedzi(II) hydrofobowymi ekstrahentami w układzie micelarnym

8. Szybkość ekstrakcji miedzi(II) wybranymi grupami ekstrahentów
8.1. Oksymy alkanali
8.2. Bishydroksyoksymy
8.3. Hydrofobowe p-diketony

9. Ekstrakcja miedzi(II) ekstrahentami pirydynowymi z roztworów chlorkowych
9.1. Równowaga ekstrakcji miedzi(II) w układzie z dwoma ekstrahentami
9.2. Szybkości ekstrakcji miedzi(II) pochodnymi alkilowymi kwasów pirydynokarboksylowych
9.3. Szybkości ekstrakcji i reekstrakcji miedzi(II) diestrami alkilowymi kwasu pirydynodikarboksylowego oznaczana metodą komórki Lewisa

10. Wpływ dodatkowej substancji w układzie na szybkość ekstrakcji miedzi(II)
10.1. Wpływ modyfikatora na szybkość ekstrakcji
10.2. Szybkość ekstrakcji miedzi mieszaniną ekstrahentów

11. Próba oceny efektów ekonomicznych produkcji miedzi metodami pirometalurgicznymi i hydrometalurgicznymi

12. Podsumowanie i wnioski

Literatura
Spis ważniejszych oznaczeń

Spis tabel

Spis rysunków

Summary