pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Autopowieść. Dyskurs autobiograficzny w prozie Kazimierza Brandysa

Autor książki:

Anna Foltyniak-Pękala

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 432 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324234127
ISBN: 978-83-2423-412-7
Data: 2019-11-15
23.33 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Pisarstwo Kazimierza Brandysa stanowi interesujący przykład twórczej biografii autora, który przez ponad półwiecze, ulegając koniunkturalnym wyborom, równocześnie kształtował swoją pisarską indywidualność. Trudna, pełna wstydliwych momentów biografia, z której wyrastają jego kolejne powieści, stawia przed badaczami i czytelnikami szereg trudnych pytań o prawdziwość wyborów, znaczenie literatury w opisie doświadczenia, wreszcie biograficzną prawdę podmiotu. Zapomniana dziś proza pisarza odczytana została w nowoczesnych kontekstach, ale także poprzez to, co nieoczywiste: pęknięcia, szczeliny, afektywne drobiazgi, które pojawiają się w intelektualnym, starannie wyreżyserowanym prozatorskim portrecie pisarza, a także przez organizującą rozważania, zaproponowaną przez samego Brandysa kategorię "autopowieści". Dzięki temu jego teksty nabierają nowych znaczeń, aktualizując pytania o rolę literatury w budowaniu podmiotowej tożsamości i doświadczenia.

Moc wielkiej i ważnej literatury polega na tym, że nigdy nie bywa ona miałka, a umieszczana w nowych kontekstach wyłania sensy nieoczywiste i prowokuje do formułowania kolejnych pytań i wypróbowywania nieoczekiwanych odpowiedzi. Tej właściwości dowodzi rozwijający się ostatnio trend odświeżania pisarzy dwudziestowiecznych, czytania ich poprzez pryzmat pojęcia nowoczesności, która wprawdzie była dla nich otoczeniem naturalnym, jednak de facto nierozpoznanym.

Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska

Dzięki otwartej formule dochodzenia do ostatecznych konkluzji lektura książki wciąga i powoduje, iż prezentowane wywody ani przez chwilę nie przekształcają się w nużący, uporządkowany chronologicznie czy strukturalnie naukowy dyskurs o twórczości Kazimierza Brandysa, ale stanowią pasjonującą wielowątkową "opowieść literaturoznawczą".

Prof. ATH, dr hab. Marek Bernacki

Anna Foltyniak-Pękala, dr - absolwentka polonistyki i psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książki Między pisać Nałkowską, a Nałkowskiej czytaniem siebie (Kraków 2004). Publikowała m.in. w Tekstach Drugich, Pamiętniku Literackim, Dekadzie Literackiej. Laureatka X edycji Konkursu Prac Magisterskich im. J.J. Lipskiego (Warszawa 2005), wyróżniona w konkursie Kobiety kontra lektury, Fundacji Nowoczesna Polska (Warszawa 2008) oraz w II edycji konkursu Biuletynu Polonistycznego Publikuj.dr na najlepszą prezentację obronionej pracy doktorskiej (Warszawa 2017). Stypendystka programu ­MNi SW Top500Innovators na University of California, Berkeley (2015). Pracuje w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Książka "Autopowieść. Dyskurs autobiograficzny w prozie Kazimierza Brandysa" - Anna Foltyniak-Pękala - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 432 stron i została wydana w 2019 r. Cena 23.33 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.