pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Adam Doboszyński 1904-1949

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 245 s.
Wymiar: 215x295 mm
EAN: 9788376292304
ISBN: 978-83-7629-230-4
Data: 2011-03-14
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Adam Doboszyński to działacz polityczny, a także ideolog ruchu narodowego, którego prace – Gospodarka narodowa i Studia polityczne – zajmują ważne miejsce w dorobku tego nurtu ideowego. Doboszyński był człowiekiem nieprzeciętnym – nie tylko niekonwencjonalnym działaczem politycznym, ale też – o czym nie można zapominać – katolickim intelektualistą par excellence, zafascynowanym myślą św. Tomasza z Akwinu, którego Suma teologiczna stanowiła główne źródło inspiracji dla jego koncepcji ustrojowych. [...] W czasie wojny dał liczne przykłady męstwa na polu walki, ale zasłynął przede wszystkim jako krytyk polityki gen. Władysława Sikorskiego i autor ogłoszonego w lutym 1943 r. listu otwartego z żądaniem zdymisjonowania premiera przez prezydenta Władysława Raczkiewicza. Po wojnie [...] został ujęty przez funkcjonariuszy UB i poddany brutalnemu śledztwu. 18 czerwca 1949 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczął się jeden z najgłośniejszych procesów pokazowych w powojennej Polsce. Doboszyński – oskarżony w nim o współpracę z Niemcami – został skazany 11 lipca 1949 r. na śmierć i stracony 29 sierpnia tego roku.
Ze wstępu Krzysztofa Kaczmarskiego i Pawła Tomasika W albumie zamieszczono ponad 200 ilustracji przedstawiających główne wydarzenia z życia Adama Doboszyńskiego. Część ilustracyjną poprzedza szkic biograficzny, gdzie znalazły się też informacje o atmosferze, jaka towarzyszyła tej postaci przez 40 lat po śmierci, oraz opis starań o sądową rehabilitację.
W publikacji wykorzystano fotografie, dokumenty, książki i prasę ze zbiorów: Archiwum Akt Nowych, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, archiwum Państwowego w Krakowie, Biblioteki Narodowej, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, archiwum Ministry of Defence w Londynie, Muzeum Regionalnego w Myślenicach, Muzeum Wojska Polskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Pracowni Historii Politechniki Gdańskiej, a także ze zbiorów prywatnych: Krzysztofa Malkiewicza, Jana Engelgarda, Jerzego Kirszaka, ks. Edwarda Rusina, Wojciecha Rowińskiego oraz autorów.

Książka "Adam Doboszyński 1904-1949" - Krzysztof Kaczmarski, Paweł Tomasik - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 245 stron i została wydana w 2010 r.