Historia sztuki - książki
Książki o sztuce, które tłumaczą nasz świat.
Kopiowali wizerunki zwierząt, krajobrazów, codziennych zajęć czy rytuałów ? to pierwsze ślady człowieka na kartach historii sztuki. Początkowo używano naturalnych barwników, jak sok z traw, brąz gleby czy czerwień krwi. Z czasem artyści dochodzili do takiej perfekcji, że często nie potrafimy odróżnić obrazu od fotografii. Odpowiedź może dać tylko dobra książka. Historia sztuki, publikacja, w której obserwatorzy, opisywali swoje to pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela piękna.
Książki o historii sztuki zaczynają swoją opowieść od pradawnych czasów.
Pierwsze malowidła skalne, przedstawiają ludzi pierwotnych w czasie polowania. W tamtych czasach, ze względu na panujący matriarchat, rzeźbiono w kamieniu figurki krągłej Wenus. Uwydatniano piersi oraz narządy rozrodcze, nawiązując do dawczyni życia ? Matki Ziemi. Inaczej ukazywali życie codzienne i wizerunki bogów Egipcjanie. Na straży stożkowych budowli ? piramid - stały potężne, posągi bogów. Kolejne wieki ubogaciły świat freskami, mozaikami, farbami, jak tempera, akryl, pastele. Wielbiciele arcydzieł wiedzą, jak cudowną dziedziną jest historia sztuki. Książka, opisująca jej rozwój jest pasjonująca lekturą.
Książki o sztuce współczesnej dają możliwość poznawania dawnych twórców i ich dzieł
Rozwija się sztuka użytkowa, której początki sięgają pierwszych wieków życia człowieka. Krzemienne toporki, ozdoby z brązu, złota, naczynia, przyrządy potrzebne do pracy ? możemy oglądać w muzeach i skansenach na całym świecie, gdzie liczy się dziedzina, jaką jest sztuka. Książki niestety nie oddadzą wrażenia, jakie robią na odwiedzających muzea, arcydzieła.
Człowiek ? artysta, człowiek ? konstruktor przez wieki próbował ujarzmić żywioły, zamknąć je w ramach obrazów. Arcydzieła, które nie dotrwały do dziś, możemy odtworzyć na podstawie wykopalisk. A później włożyć je między okładki książki. Sztuka współczesna stawia dziś inne pytanie o człowieka i świat. Warto czasem wrócić w te lata, kiedy sztuka stanowiła nieodłączną część codzienności.