Książki o architekturze
Architektura - książki nie tylko o cudach budownictwa.
Historia budownictwa sięga daleko wstecz. Od jaskiń, przez drewniane chaty, kamienne zamki, świątynie aż po drapacze chmur. Człowiek mierzył wysoko, co widzimy w niezwykłych budynkach, jakie opisują książki o architekturze. Zastanawiamy się, jak architekci poradzili sobie z konstrukcją Bazyliki św. Piotra w Rzymie w czasach, kiedy nie było ani żurawi ani współczesnych maszyn budowlanych a mimo to ich dziełami szczyci się architektura. Książki, związane z tą tematyką często mówią, że nie pozostaje nam tylko w milczeniu podziwiać te cuda techniki.
Nawet najlepsza książka o architekturze nie przedstawi konstrukcji i przepychu monumentalnych, zabytkowych budynków. Odpowiedzialność osób, które projektują i wznoszą takie budowle, jest ogromna. Należy pamiętać, że architektura to nie tylko domy, kościoły czy biurowce. Książki dla architektów opisują także akwedukty, mosty, górskie tunele, linie metra, szkoły czy szpitale.
Książki dla architektów, ale nie tylko
Pomysły architektów wydają się czasem niemożliwe do zrealizowania. Przeszkodą są: zbyt miękkie podłoże, niewystarczająco mocne materiały konstrukcyjne czy siły natury. Książki architektoniczne służą przyszłym konstruktorom do poznawania wytrzymałości materiałów, z których powstają obiekty mieszkalne i przemysłowe. Człowiek radzi sobie z tym doskonale: wieżowce, zbudowane ze szkła i stali, poruszają się w zależności od siły wiatru ? to cuda, jakie stworzyła współczesna architektura. Książki, dotyczące tych zagadnień opisują także powszechne w Japonii systemy zabezpieczeń i ewakuacji, to podstawa przy wznoszeniu budynków na terenach ruchów tektonicznych.
Książki o architekturze są ciekawym źródłem inspiracji. W budownictwie liczą się głównie funkcjonalność i trwałość. Może jeszcze nie wszystko, co potrzebne do budowania, zostało wynalezione. Choć dziś możemy budować z materiałów niemalże niezniszczalnych, odpornych na wilgoć i ogień, to sam czas pokaże, czy przetrwają współczesne, betonowe giganty czy egipskie grobowce, znane, jako piramidy.