pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
E-book:

Stadiony i widowiska. Społeczne przestrzenie sportu

Autor:

Jakub Mosz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Format: pdf
Ilość stron: 304 s.
Zabezpieczenie: plik z zabezpieczeniem watermark
EAN: 9788373839953
Data: 2025-01-23
36.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis e-booka:

Za największą zaletę niniejszej publikacji uważam wpisanie się w nurt, który już od jakiegoś czasu rozwija się w zachodniej nauce, również w badaniach sportu, a w Polsce pozostaje prawie nieobecny w tym obszarze. Mam tu na myśli geografię społeczną czy – posługując się określeniem Bale’a – geografię sportową. (…) Nie ma na rynku polskim publikacji, która w tak szeroki sposób opisywałaby kwestię przestrzeni w sporcie i eksponowała akurat ten wymiar aktywności i wydarzeń sportowych.

Z recenzji dr hab. prof. UAM Honoraty Jakubowskiej
Autorzy przedstawiają wielowymiarowy charakter współczesnego sportu i jego powiązania z różnymi aspektami ludzkiej działalności. Aby ukazać tę różnorodność, łączą perspektywy wielu dyscyplin naukowych: socjologii, filozofii, nauki o kulturze fizycznej, geografii społecznej i sportowej, antropologii kultury i politologii. (…) Nie ograniczają się do opisu przestrzeni sportowej w ujęciu przestrzenno- fizycznym, pokazują sport także w wymiarze kulturowym i społecznym jako jeden z wielu przedmiotów rywalizacji o władzę, pieniądze i prestiż.

Z recenzji prof. dr. hab. Marka W. Kozaka
Obiekty sportowe powinny być należycie osadzone w kulturowym i naturalnym kontekście danego miejsca. Estetyczna jakość architektury i nowatorstwo konstrukcji obiektów sportowych niejednokrotnie sytuują te ostatnie jako znaczące osiągnięcia w historii architektury. Niektóre obiekty sportowe mogą zaś być łatwo przenoszone w inne miejsca lub całkowicie rozbierane przy założeniu wykorzystania elementów budowlanych – taka możliwość wynika ze wskazań Agendy 2020, przyjętej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W prezentowanej książce Michał Lenartowicz i Jakub Mosz ciekawie przedstawiają wspomniane zagadnienia i konteksty związane ze społecznym wymiarem przestrzeni sportowej.

Prof. dr hab. Wojciech Zabłocki (architekt i olimpijczyk)
Michał Lenartowicz – dr hab., profesor w Zakładzie Filozofii i Socjologii AWF w Warszawie, absolwent tej uczelni, a także Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wageningen w Holandii. Wykłada socjologię sportu, socjologię kultury, czasu wolnego i turystyki oraz metodologię nauk społecznych. Autor monografii Klasowe uwarunkowania sportu i rekreacji ruchowej z perspektywy teorii Pierre’a Bourdieu (2012). Jest członkiem założycielem European Association for Sociology of Sport (EASS), członkiem zarządu Association Internationale des Écoles Supérieures d’Éducation Physique (AIESEP), Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Polskiej Akademii Olimpijskiej. Odbył staże naukowe w Zakładzie Socjologii Sportu Instytutu Nauk o Sporcie Uniwersytetu Wiedeńskiego (2001 i 2002) oraz School of Sport, Exercise and Health Sciences w Loughborough University w Wielkiej Brytanii (2016).

E-book „Stadiony i widowiska. Społeczne przestrzenie sportu” - Wydawca: Scholar. Cena 36.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

Spis treści

Wprowadzenie 7

Rozdział 1. Przestrzenie sportu 22
Defi niowanie przestrzeni sportu 22
Typy przestrzeni sportowych 37
Znane i nieznane przestrzenie sportowe 42

Rozdział 2. Ewolucja stadionu sportowego 52
Tradycje widowisk starożytnej Grecji i Cesarstwa
Rzymskiego 52
Nowożytny sport i nowoczesne stadiony sportowe 60
Olimpijskie stadiony i kompleksy sportowe 76
Kierunki rozwoju stadionów 81

Rozdział 3. Stadiony w przestrzeni społecznej 90
Stadiony w społeczności lokalnej 90
Studium przypadku – Stadion Narodowy w Warszawie 107
Treści społeczne opraw meczów piłkarskich 131
Topofi lia – stadiony jako miejsca magiczne i topofobia
– stadiony strachu 147
Stadiony, bezpieczeństwo i zagrożenia terrorystyczne 161

Rozdział 4. Wielkie imprezy sportowe 167
Przetargi, event core i euforia poimprezowa 172
Rewitalizacja, upiększanie i gentryfikacja 177
Ograniczanie negatywnych skutków megaimprez
sportowych 186

Rozdział 5. Widowisko sportowe 198
Sportowe zdarzenie jako widowisko kulturowe 198
Dramatyczność ludyczna 217
Widownia stadionu sportowego 233

Zakończenie 269
Bibliografia 275
Indeks osób 295
Spis fotografi i i rycin 301
Table of Contents 303