pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
E-book:

Filozofia i wartości. Tom IV

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Format: epub, pdf, mobi
Ilość stron: 330 s.
Zabezpieczenie: plik z zabezpieczeniem watermark
EAN: 9788323522621
Data: 2025-01-24
16.70 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis e-booka:

Tom rozważań dotyczących kwestii ontologicznych, etycznych i aksjologicznych. Zebrane w nim artykuły wyrażają pewne stanowisko filozoficzne, które sam Autor określa mianem: transcendentalny racjonalizm. Na publikację składają się teksty opublikowane już w XXI wieku z wyjątkiem jednego, który dopełnia powstałe później.

W części pierwszej, poświęconej logice i metafizyce, zamieszczono m.in. artykuły dotyczące ontologii sytuacji i filozofii wczesnego Wittgensteina.

W części drugiej, dotyczącej antropologii, na szczególną uwagę zasługują prace poświęcone motywacji i hedonizmowi. Autor po mistrzowsku używa w nich narzędzi logicznych do wyjaśniania problemów etycznych i antropologicznych.

Trzecia część zawiera artykuły poświęcone różnym zagadnieniom, m.in. stosunkowi człowieka do losu, pytaniu o to, czy człowiek jest z natury dobry, czy zły, kwestii wartości życia.

Książka zamyka czterotomowy cykl wydawniczy, w którym Czytelnik ma możliwość zapoznania się z tekstami zawierającymi – nierzadko kontrowersyjne – poglądy i opinie Autora: polskiego filozofa, logika, twórcy ontologii sytuacji.

Istnieje może inteligencja, którą godziłoby się nazwać Bożą. Ale nie ma inteligencji bez myślenia, a myślenia bez logiki. Winna więc istnieć także jakaś Boża logika, odlegle analogiczna do człowieczej.

Fragment rozdziału O logice Bożej
Ramę naszego losu wyznaczają trzy czynniki przyrodzone i wzajem od siebie niezależne: nasz genotyp, nasza epoka, i nasza wspólnota plemienna. Żaden nie jest kwestią naszego wyboru. Najważniejszym jest genotyp.

Fragment rozdziału O idei losu
Ajdukiewicz i Wittgenstein to dwa obce sobie światy, ale w jednym są zgodni. Sensem zdania jest siatka m o ż l i w y c h powiązań rozpięta syntaktycznie nad przedmiotami rzeczywistymi.

Fragment rozdziału O sensie i znaczeniu zdań
Instytucja karna przymusowego przepraszania uwłacza godności ludzkiej. Ludzie wolni na rozkaz nie przepraszają.

Fragment rozdziału Sądownicza erozja swobód demokratycznych
Kłamać to mówić nieprawdę w sytuacji, gdy należy mówić prawdę. Takie pojęcie kłamstwa jest sprzężone z zasadą prawdomówności. To w niej trzeba szukać odpowiedzi na pytanie, kiedy mówić prawdę, a kiedy nie.

Fragment rozdziału O pojęciu kłamstwa i zasadzie prawdomówności
Prawdziwym źródłem sprzeciwu wobec eutanazji nie jest wiara chrześcijańska. Źródło leży niżej: w duszach tli głuchy opór przed tak bliskim i praktycznym wglądaniem w otchłań własnej śmierci. Opór ten jest u ludzi nierówny, jak lęk wysokości.

Fragment rozdziału O chrześcijaństwie
Brak sumienia jest w charakterze rysem diabelskim. Jednak ani Elzenberg, ani Kant – dziedzicząc meliorystyczne iluzje Oświecenia – nie chcieli dopuścić jego możliwości w człowieku. Brali za fantom wyobraźni, co jest złowrogą rzeczywistością.

Fragment rozdziału Hedonizm i obowiązek
Ład prawny polega nie na tym, że nie ma zbrodni, lecz na tym, że nie ma zbrodni bez kary. W świecie prawnie idealnym nie ma występków b e z k a r n y c h.

Fragment rozdziału Sens kary podług Kanta
******
Philosophy and Values. Volume IV
The publication deals with ontological, ethical and axiological issues. The author presents a philosophical position which he describes as transcendental rationalism. The book concludes a four-volume publishing cycle, which collected texts containing often controversial views and opinions of the Author – a Polish philosopher, logician, and founder of the ontology of the situation.

E-book „Filozofia i wartości. Tom IV” - Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Cena 16.70 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

Na odchodnym 7

Z logiki i metafizyki
O sensie i znaczeniu zdań 13
O zdaniach syntetycznych a priori 25
Sytuacje i przedmioty w ontologii faktów 33
O tak zwanym wywodzie jak z procy 43
Metafi zyka i ontologia sytuacji 53
O logice Bożej 67

Z antropologii
Motywy i motywacje 87
Hedonizm i obowiązek 103
Polemika Kanta z hedonizmem 137
O pojęciu kłamstwa i zasadzie prawdomówności 149
Ocena względna zachowań 173
Sens kary podług Kanta 179
Sądownicza erozja swobód demokratycznych 195
O chrześcijaństwie 203

Wspomnienia
Marian Przełęcki z mojej perspektywy 227
Piotr Geach (1916–2013) 235

Z księgi O Polsce i życiu
O idei losu 247
O wartości życia – względnej i bezwzględnej 261
Melioryzm contra pejoryzm 273
W sprawie pejoryzmu 289
O późnej filozofii Wittgensteina 293

Test na postmodernizm 311

Nota bibliograficzna 313
Adresy internetowe publikacji przywoływanych w tekście 315
Indeks nazwisk 319
Indeks pojęć 325