Stephen Hawking Książki
Stephen Hawking - książki, które dokonały kosmicznego przewrotu
Mało znamy wybitnych osób, które, mimo życiowych przeciwności i ciężkiej niepełnosprawności, nie dość, że nie przerywają pracy to jeszcze z takim humorem podchodzą do swojej choroby i życia. Jedną z nich był brytyjski astrofizyk - Stephen Hawking. Książki jego autorstwa opisują badania kosmosu i zagadnienia z dziedziny fizyki.
Stephen Hawking urodził się 1947 roku w Oxfordzie. Posiadał świetną pamięć i zdolności analityczne. Nauce poświęcał...godzinę dziennie. Tak szybko jak kariera naukowa, rozwinęła się u niego choroba. W wieku 21 lat zdiagnozowano u fizyka stwardnienie zanikowe boczne. Lekarze dawali mu 2-3 lata życia, przeżył aż 50. Zrobił niewyobrażalną karierę w dziedzinie astrofizyki. Dowody badań, zawierają liczne książki. Stephen Hawking do końca cieszył się życiem (w 2007 roku na przebudowanym Boeingu 727 – Vomit Comet – osiągnął stan nieważkości). Zmarł w marcu 2018 roku. Spoczywa na cmentarzu w Opactwie Westminster obok Darwina i Newtona.
Hawking Stephen - książki z tym nazwiskiem nigdy za długo nie leżały na księgarnianych regałach. Książki Hawkinga, kilka publikacji, skierowane zostały do dzieci. Sam miał ich trójkę i kilkoro wnucząt. Posiadał rzadką umiejętność tłumaczenia trudnych zagadnień prostym językiem. Zajmował się głównie czarnymi dziurami, załamaniami czasoprzestrzeni, teorią wszechświata. Jego nazwiskiem nazwano zjawisko promieniowania - promieniowanie Hawkinga.
W życiu prywatnym uwielbiał żartować, o czym świadczy jego otwartość, ośmieszanie swojego ciała i choroby. W latach choroby opiekunem medycznym był Frank Hawking – ojciec Stephena – z wykształcenia lekarz medycyny tropikalnej. Niedługo po paraliżu, fizyk całkowicie stracił mowę. Porozumiewał się za pomocą syntezatora, który reagował na drgnienie policzka, wpisując wyrazy od ich pierwszych liter. Został bohaterem licznych filmów w tym fabularnego Teoria Wszystkiego (2014). Dziś zapewne zna odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, które zadawał sobie i Największemu Naukowcowi we Wszechświecie.